| Autor: redakcja1

Uwaga! W lasach obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego

Ostatnia słoneczna pogoda sprawiła, że w wielu miejscach ściółka w lasach jest suchsza niż papier. W związku z tym leśnicy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i przypominają o zakazie używania w lesie otwartego ognia.

Uwaga! W lasach obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego

Pożary - zagrożeniem dla polskich lasów

Lasy w Polsce ze względu na dominację drzewostanów iglastych są wyjątkowo zagrożone przez ogień. Leśnicy codziennie od 1 kwietnia do 31 października określają stopnie zagrożenia pożarowego na danym terenie na podstawie pomiaru wilgotności ściółki sosnowej w lesie, wilgotności powietrza oraz współczynnika opadowego.

 

Leśnicy liczą na zapowiadane przez meteorologów opady w przyszłym tygodniu. Pozwoliłoby to uniknąć wprowadzania okresowych zakazów wstępu do lasu, które są ogłaszane, gdy przez 5 kolejnych dni wilgotność ściółki, mierzona o godzinie 9.00 rano, spada poniżej 10%.
 

Od początku roku do końca maja lasy paliły się 3153 razy, najczęściej w kwietniu. W tym samym okresie rok wcześniej pożarów było około tysiąc mniej. Sytuacja lepiej wygląda w Lasach Państwowych. Choć LP zarządzają 77 proc. lasów w Polsce, na ich terenie od początku roku powstało 1123 pożary lasów, spłonęło nieco ponad 320 ha państwowych lasów. Do małej liczby pożarów, zwłaszcza dużych, przyczynia się sprawny system przeciwpożarowy, na którego utrzymanie i rozwój LP wydają rocznie 70-80 mln zł (setki wież obserwacyjnych, tysiące punktów czerpania wody, patrole lotnicze, własne samochody gaśnicze) oraz dobra współpraca leśników ze strażakami. Pożary są szybko wykrywane i tłumione, nim zdążą się rozprzestrzenić. Dlatego jak dotąd bardzo mała jest też przeciętna powierzchnia jednego pożaru w państwowych lasach (0,29 ha).

Zasady bezpiecznego poruszania się po lasach

 

Ogólnodostępne państwowe lasy to wspaniałe miejsce na letni wypoczynek dla każdego. Leśnicy proszą jednak o ostrożność i przestrzeganie przepisów - dla własnego bezpieczeństwa. Przede wszystkim nie powinniśmy używać otwartego ognia w lesie ani bliżej niż 100 m od ściany lasu. Ognisko lub grill możemy urządzić wyłącznie w specjalnie przygotowanych do tego i oznaczonych miejscach, po uzgodnieniu z miejscowym leśniczym. Nie wjeżdżamy do lasu pojazdami silnikowymi - jest to zabronione, a od rozgrzanego podwozia może też pójść iskra. Nie wyrzucamy śmieci do lasu, również dlatego, że wśród nich jest zwykle wiele materiałów łatwopalnych.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!