| Autor: redakcja1

Niedźwiedzie na Podkarpaciu

Na Podkarpaciu żyje ponad 200 niedźwiedzi, to 90 proc. krajowej populacji tego drapieżnika - szacują leśnicy z tamtego regionu. W niektórych miejscach na Podkarpaciu może przydarzyć się turystom spotkanie z niedźwiedziem, prawdziwym władcą karpackiego lasu.

Niedźwiedzie na Podkarpaciu
Dla zapewnienia jak najlepszych warunków niedźwiedziom w lasach Podkarpacia, leśnicy podejmują rozmaite działania: zostawiają do naturalnej śmierci stare jodły z potężnymi dziuplami, gdyż – jak stwierdzono – ponad połowa niedźwiedzic wykorzystuje je na założenie gawry.
Pielęgnuje się też stare okazy drzew owocowych ze zdziczałych sadów w nieistniejących bieszczadzkich wsiach, gdyż jabłka i gruszki stanowią przysmak tych zwierząt. Wieszane są tablice o treści „Zakaz wstępu, ostoja zwierzyny”, gdyż niedźwiedzie muszą mieć  bezwzględny spokój.
Warto wiedzieć, że bieszczadzkie niedźwiedzie wcale nie przesypiają całej zimy. Kładą się w swych gawrach tylko w okresach tęgich mrozów i przy wysokiej pokrywie śniegu.
Na przełomie stycznia i lutego w gawrach przychodzą na świat młode niedźwiadki, które przez okres zimy są karmione mlekiem matek. Spędzą ten czas w gawrze  i dopiero wiosną wyjdą na pierwsze spacery. Młode niedźwiedzie nie wychylają  się w tym czasie z ciepłej gawry, stąd rzadkością są obserwacje takich maluchów.
Tuż po urodzeniu młode misie ważą zaledwie 350-700 gramów, ale wiosną potrafią już niezdarnie biegać i bawić się pod czujnym okiem matki. W ciągu kilku miesięcy osiągają wagę ok. 25 kg. Po zejściu śniegu niedźwiedzice wyprowadzają młode na pierwsze spacery.
Ponieważ populacja niedźwiedzi jest coraz liczniejsza, w ostatnich latach dochodzi do wielu spotkań człowieka z drapieżnikiem, zazwyczaj wówczas, gdy człowiek narusza jego terytorium. Spotkania takie często kończy się to obrażeniami zadanymi człowiekowi.
Liczebność niedźwiedzi w lasach Podkarpacia w latach 1950-201
        Rok        Liczba osobników
  • 1950       1
  • 1970      20
  • 1995      50
  • 2000      96
  • 2005      110
  • 2010      120
  • 2013      150
  • 2017      200
Niedźwiedzie są szczególnie drażliwe wiosną, zaraz po przebudzeniu. Wielokrotnie z tymi drapieżcami spotykają się leśnicy. Niektórzy traktują je jak dobrych znajomych, ale przestrzegają przed wchodzeniem im w drogę:
– W razie spotkania z niedźwiedziem nie wpadajcie w panikę, nie uciekajcie raptownie, zacznijcie głośno mówić, śpiewać czy też klaskać w dłonie. Zatrzymajcie się w miejscu, możecie też unieść ręce ponad głowę. Jeżeli niedźwiedź nie zniknie w lesie lub zaroślach wycofajcie się spokojnie – doradzają leśnicy, którzy już wielokrotnie spotykali się z niedźwiedziami, zawsze wychodząc z tych spotkań bez szwanku. – Jeśli jest on bardzo blisko, trzeba rzucić się twarzą do ziemi i osłonić dłońmi głowę. Leżącego zazwyczaj zwierzę nie atakuje.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: