Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Niepozorny, ale ważny kwiat

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Niezapominajka (Myosotis) po grecku oznacza „mysie uszko”, kwiat ten uważny za symbol...

Niezapominajka (Myosotis) po grecku oznacza „mysie uszko”, kwiat ten uważny za symbol pamięci, nazywany jest również „niezabudką”.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Błękitne, pełne uroku kwiaty są tak niepozorne, że muszą zwracać na siebie uwagę wołaniem, by o nich nie zapominano. Motyw ten przewija się w wielu legendach. Wizerunek niezapominajek pojawia się na licznych kartkach pocztowych, obrazkach i haftach.
 
Rodzaj niezapominajka należy do rodziny ogórecznikowatych inaczej zwanej szorstkolistnymi (Boraginacea). Drobny, skromny kwiatek wydaje się być bezbronny i wymagać czułej opieki.

Tymczasem niezapominajki dobrze sobie radzą w różnych siedliskach. Spośród około 100 gatunków rodzaju niezapominajka, większość z nich woli cieniste, chłodne stanowiska, choć spotkać je można także w strefie bagiennej w pobliżu zbiorników wodnych, suchych łąkach czy strefie alpejskiej.

Występują niemal na wszystkich kontynentach, a łączy je podobna budowa pędów i kwiatów. Całe rośliny pokryte są włoskami, to cecha typowa dla rodziny ogórecznikowatych. Kwiaty są malutkie, najczęściej jasnoniebieskie, a u nasady płatków wyposażone w żółte twory nazywane osklepkami.

 
Wskazują one owadom drogę do nektaru i są dodatkowym elementem dekoracyjnym kwiatów. Niezapominajki są bardzo lubiane jako rośliny ozdobne.
 
Mało, kto wie, że kwiat ten, poza właściwościami dekoracyjnymi, może być wykorzystywany również w celach leczniczych. Z niezapominajki można przygotować specjalną nalewkę „niezapominajkową". Zwykle używano jej do leczenia kaszlu, zapalania oskrzeli, gruźlicy, zapalenia krtani i gardła jak również przy krwotokach z nosa.
 
Niezapominajki wykorzystywane były również do tworzenia naparów i odwarów, które stosowano podczas nieżytu układu oddechowego. Dzięki temu udrażniano go, a przez to i zwalczano infekcję.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Niepozorny, ale ważny kwiat
 • Niepozorny, ale ważny kwiat

  Niezapominajka (Myosotis) po grecku oznacza „mysie uszko”, kwiat ten uważny za symbol pamięci, nazywany jest również „niezabudką”.
 • Ruszyły zbiory w Puszczy Białowieskiej
 • Ruszyły zbiory w Puszczy Białowieskiej

  Pracownicy Leśnego Banku Genów Kostrzyca powrócili do Puszczy Białowieskiej. W ramach projektu zachowania zagrożonych puszczańskich gatunków będą zbierać te, których nie udało się pozyskać...
 • Wyprawa po złote runo
 • Wyprawa po złote runo

  Ranniki zimowe, jedne z mniej znanych symboli wiosny, mają niezwykłą zdolność. Kwiaty tych najwcześniej kwitnących roślin runa leśnego wydzielają ciepło, tworząc tunel do światła.
 • Na ratunek wiosennym kwiatom
 • Na ratunek wiosennym kwiatom

  Wyjątkowo ciepły początek stycznia sprawił, że wcześniej niż zwykle zaczynają rosnąć wczesnowiosenne rośliny cebulowe i bulwiaste. Na krokusy i narcyzy jest jednak jeszcze o wiele za...
 • Nadal królują chryzantemy
 • Nadal królują chryzantemy

  Chryzantemy dominują w ofercie kwiatów ciętych i doniczkowych. Jest z czego wybierać bowiem w uprawie jest około 260 odmian chryzantem.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl