Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Niezwykłe różowe kwiaty

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Wczesna wiosna to jedyny czas w roku, kiedy można podziwiać łuskiewnika różowego. Ta...

Wczesna wiosna to jedyny czas w roku, kiedy można podziwiać łuskiewnika różowego. Ta tajemnicza roślina prawie całe życie spędza pod ziemią. Jedyną jej nadziemną częścią są kwiaty.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Łuskiewnik różowy (Lathraea squamaria) jest całkowicie pozbawiony chlorofilu, dlatego nie prowadzi fotosyntezy. Jak zatem odżywia się ta roślina? Jej tajemnicą jest pasożytnictwo. Za pomocą ssawek przyczepia się do korzeni drzew lub krzewów, z których czerpie wszelkie niezbędne do życia substancje.
 
Dzięki temu może rozwijać się pod ziemią. Ofiarami tej pięknie kwitnącej rośliny są głównie leszczyny, olsze i buki. Życie w wilgotnej ziemi i brak pędów nadziemnych powoduje, że łuskiewnik nie prowadzi transpiracji, czyli z niej nadziemnych części nie paruje woda.
 
Brak tego procesu powoduje problemy z ruchem wody wewnątrz rośliny. Rozwiązaniem jest wymuszone wypychanie płynów na zewnątrz za pomocą hydatod, które pomagają roślinie pozbyć się nadmiaru wody oraz soli mineralnych.
Rozwiązanie to pochłania dużo energii, a jego wydajność jest ograniczona. Z powodu tak kosztownego sposobu pozbywania się wody, łuskiewnik bardzo powoli wzrasta.
 
Kwitnienie rozpoczyna się na początku kwietnia. Pojawiają się wtedy mięsiste pędy nadziemne, na których znajdują się różowe dzwonkowate kwiaty. Zwykle kwiaty są zapylane przez trzmiele. Rozsiewanie tej niezwykłej rośliny nie może odbywać się w sposób oczywisty. W proces ten zaangażowane są mrówki (roznoszenie nasion przez mrówki nazwane jest myrmekochorią). To one roznoszą bogate w oleje i białka nasiona, których kiełkowanie rozpoczyna się tylko w sąsiedztwie korzeni potencjalnego żywiciela.
 
Po skiełkowaniu roślina rozwija się pod ziemią oplatając korzenie „ofiary” i wprowadzając do nich ssawki, które zamierają po okresie wegetacji i są ponownie wytwarzane wiosną.
 
Łuskiewniki znajdziemy przede wszystkim w wilgotnych lasach liściastych i zaroślach. Jednak niełatwo je zauważyć, ze względu na bujny rozwój runa wczesną wiosną, wśród którego pędy kwiatowe łuskiewnika są prawie niewidoczne.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Niezwykłe różowe kwiaty
 • Niezwykłe różowe kwiaty

  Wczesna wiosna to jedyny czas w roku, kiedy można podziwiać łuskiewnika różowego. Ta tajemnicza roślina prawie całe życie spędza pod ziemią. Jedyną jej nadziemną częścią są kwiaty.
 • Zdrowie prosto z drzew
 • Zdrowie prosto z drzew

  Kwiaty męskie leszczyny i olszy zebrane są w zwisające podłużne kwiatostany - ich pojawienie się zwiastuje nadejście wiosny.
 • Leśnicy pomagają ptakom
 • Leśnicy pomagają ptakom

  Każdego roku w zielonogórskich lasach ponad 2,5 tys. ptasich rodzin dostaje nowe mieszkania od leśników.
 • Zimowa herbatka z leśnych skarbów
 • Zimowa herbatka z leśnych skarbów

  Ognisko rozpalone w wyznaczonych do tego miejscu w lesie jest najlepszym zwieńczeniem każdego zimowego spaceru. Nic tak dobrze nie smakuje jak własnoręcznie upieczona kiełbaska. A co do picia? Las,...
 • Magiczny symbol świąt Bożego Narodzenia
 • Magiczny symbol świąt Bożego Narodzenia

  Zanim choinka stała się nieodzownym elementem świąt Bożego Narodzenia, w domach zawieszano gałązki jemioły.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl