| Autor: redakcja1

Niezwykłe różowe kwiaty

Wczesna wiosna to jedyny czas w roku, kiedy można podziwiać łuskiewnika różowego. Ta tajemnicza roślina prawie całe życie spędza pod ziemią. Jedyną jej nadziemną częścią są kwiaty.

Niezwykłe różowe kwiaty
Łuskiewnik różowy (Lathraea squamaria) jest całkowicie pozbawiony chlorofilu, dlatego nie prowadzi fotosyntezy. Jak zatem odżywia się ta roślina? Jej tajemnicą jest pasożytnictwo. Za pomocą ssawek przyczepia się do korzeni drzew lub krzewów, z których czerpie wszelkie niezbędne do życia substancje.
 
Dzięki temu może rozwijać się pod ziemią. Ofiarami tej pięknie kwitnącej rośliny są głównie leszczyny, olsze i buki. Życie w wilgotnej ziemi i brak pędów nadziemnych powoduje, że łuskiewnik nie prowadzi transpiracji, czyli z niej nadziemnych części nie paruje woda.
 
Brak tego procesu powoduje problemy z ruchem wody wewnątrz rośliny. Rozwiązaniem jest wymuszone wypychanie płynów na zewnątrz za pomocą hydatod, które pomagają roślinie pozbyć się nadmiaru wody oraz soli mineralnych.
Rozwiązanie to pochłania dużo energii, a jego wydajność jest ograniczona. Z powodu tak kosztownego sposobu pozbywania się wody, łuskiewnik bardzo powoli wzrasta.
 
Kwitnienie rozpoczyna się na początku kwietnia. Pojawiają się wtedy mięsiste pędy nadziemne, na których znajdują się różowe dzwonkowate kwiaty. Zwykle kwiaty są zapylane przez trzmiele. Rozsiewanie tej niezwykłej rośliny nie może odbywać się w sposób oczywisty. W proces ten zaangażowane są mrówki (roznoszenie nasion przez mrówki nazwane jest myrmekochorią). To one roznoszą bogate w oleje i białka nasiona, których kiełkowanie rozpoczyna się tylko w sąsiedztwie korzeni potencjalnego żywiciela.
 
Po skiełkowaniu roślina rozwija się pod ziemią oplatając korzenie „ofiary” i wprowadzając do nich ssawki, które zamierają po okresie wegetacji i są ponownie wytwarzane wiosną.
 
Łuskiewniki znajdziemy przede wszystkim w wilgotnych lasach liściastych i zaroślach. Jednak niełatwo je zauważyć, ze względu na bujny rozwój runa wczesną wiosną, wśród którego pędy kwiatowe łuskiewnika są prawie niewidoczne.


Tagi:
źródło: