Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Nowe głuszce w Puszczy Augustowskiej

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W białostockich nadleśnictwach ruszyły kolejne prace w ramach projektu ochrony nizinnej...

W białostockich nadleśnictwach ruszyły kolejne prace w ramach projektu ochrony nizinnej populacji głuszca.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


W ramach projektu „Czynna ochrona nizinnej populacji głuszca (Tetrao urogallus L.) na terenie Borów Dolnośląskich i Puszczy Augustowskiej” z Rosji do Polski trafiły aż 24 głuszce.

Te piękne ptaki zostaną wypuszczone na terenie trzech białostockich nadleśnictw:
Augustów, Głęboki Bród i  Pomorze.

 
Głuszce zostały odłowione przez leśników z Rosji oraz Nadleśnictwa Głęboki Bród. Następnie zorganizowano specjalistyczny transport, który odpowiednio zabezpieczono i wysłano do Polski. Po trzech dniach podróży, gdy głuszce dotarły na miejsce, rozpoczęła się akcja ich wsiedlania.

Na początku był pomiar cech biometrycznych ptaków, ocena ich stanu zdrowotnego oraz pobranie próbek przeznaczonych do badań genetycznych. Wszystkie osobniki zostały zaobrączkowane i otrzymały unikatowy numer, który posłuży do dalszej identyfikacji ptaków. Ponadto, osobniki, które docelowo zostaną wypuszczone na wolność wyposażono w nadajniki GPS, za pomocą których leśnicy będą mogli śledzić przemieszczanie się ptaków. Jeśli głuszce będą w dobrej formie, to zostaną wypuszczone jeszcze jesienią.

Natomiast cztery ptaki zostaną w Ośrodku Hodowli Zachowawczej Głuszców prowadzonej przez Nadleśnictwo Głęboki Bród.

 
Wsiedlenie ptaków do Puszczy Augustowskiej jest bardzo ważnym elementem ich ochrony. Działanie to pozwoli na utworzenie silnej oraz stabilnej populacji głuszca w północno-wschodniej Polsce. Leśnicy mają nadzieję, że już wiosną będzie widać efekty ich pracy i pojawią się kolejne lęgi.
 
W Nadleśnictwie Augustów, w sąsiedztwie rezerwatu „Kuriańskie Bagno”, przygotowano dla głuszców specjalną wolierę. Obecnie ptaki przechodzą kwarantannę, ich pobyt w zacisznych wolierach jest okazją do wykonania niezbędnych badań weterynaryjnych. 

Program odbudowy populacji głuszca będzie realizowany w Puszczy Augustowskiej do połowy 2018 r. Już wcześniej wsiedlono do puszczy 40 ptaków pochodzących z Rosji.

 
W Polsce od 1995 r. głuszce są objęte ochroną gatunkową ścisłą, do tego czasu miał status ptaka łownego.  Kuraki wymagają ochrony czynnej, a to oznacza, że przez cały rok w promieniu 200 m, a od lutego do końca maja w promieniu 500 m od tokowiska, obowiązuje zakaz wstępu do tych stref.
 
Krajową populację głuszca szacuje się na ok. 500 osobników, żyjących w Puszczy Augustowej, Borach Dolnośląskich, w Puszczy Solskiej i Lasach Janowskich oraz w Karpatach Zachodnich.
 
Program odbudowy populacji tego ptaka jest przez leśników również realizowany m.in. w nadleśnictwach Leżajsk (RDLP w Krosno) czy Ruszów (RDLP we Wrocławiu).
 
Jedną z placówek zajmujących się hodowlą i reintrodukcją głuszca jest hodowla w Nadleśnictwie Wisła (RDLP w Katowicach). Ta  największa tego typu placówka ruszyła w 2002 r. Do 2014 r. udało się odhodować 752 ptaki, z czego do natury trafiło 651 głuszców.  Ptaki z tej hodowli są wypuszczane także na terenie Puszczy Augustowskiej.
 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +3 pkt. razem głosów: 3

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl