| Autor: redakcja1

Piękna lilia znaleziona w szczecińskich lasach

W lasach Nadleśnictwa Rokita (RDLP w Szczecinie) odnaleziono stanowiska, gdzie rośnie lilia złotogłów, wyjątkowo piękna i rzadka roślina. To pierwsze, odnotowane stanowisko tej byliny.

Piękna lilia znaleziona w szczecińskich lasach
Kwiaty lilii złotogłów (Lilium martagon) zauważył Krzysztof Narolski, leśniczy leśnictwa Kartlewo. Leśniczy, podczas przeglądu grądowego lasu zauważył okazji tej rośliny.
Lilie rosną na niewielkiej leśnej polanie, otoczonej okazałymi ponad stuletnimi dębami, grabami, jaworami i jesionami. Miejsce, jak opisuje je leśniczy, jest malowniczo położone na skarpie, gdzie znajdują się dwa stanowiska kwitnącej lilii złotogłów, razem kilkadziesiąt okazów. To pierwsze stanowisko lilii złotogłów w lasach Nadleśnictwa Rokita.
Gatunek ten jest w Polsce objęty ochroną ścisłą od 1946 r. i jest rzadko występujący. W lasach roślina ta rośnie w  miejscach zacienionych, na glebach piaszczysto-gliniastych.
Kiedyś cebulki lilii były traktowane jako przysmak, jedzono je zarówno na surowo, jak i gotowane. Cebulki zawierają dużą ilość skrobi, suszone były mielone razem z kłączami pałki szerokolistnej i traktowane jako mąka.


Tagi:
źródło: