Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Powstaje zbiór DNA zagrożonych roślin z Puszczy

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Leśny Bank Genów Kostrzyca prowadzi innowacyjny projekt identyfikacji i przechowywania DNA...

Leśny Bank Genów Kostrzyca prowadzi innowacyjny projekt identyfikacji i przechowywania DNA najcenniejszych roślin z terenu Puszczy Białowieskiej.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Projekt zakłada pozyskanie fragmentów tkanek oraz nasion najcenniejszych roślin z terenu Puszczy Białowieskiej. Oprócz roślin naczyniowych projekt dotyczy również mszaków i paprotników.

Wiele z gatunków wytypowanych do zbioru jest obecnie zagrożonych wyginięciem, stąd zachodzi ogromna potrzeba zabezpieczenia ich zasobów genowych w LBG Kostrzyca.

 
Specjaliści uważają, że w związku z masowym zamieraniem drzewostanów świerkowych na terenie Puszczy Białowieskiej, był to ostatni dzwonek, aby zebrać nasiona oraz części roślin z niektórych stanowisk.

W miejsce podlegających rozpadowi drzewostanów wkroczy roślinność pionierska, np. trzcinnik, która zagłuszy stanowiska cennych gatunków, co w efekcie może doprowadzić do ich zaniku.

Działania takie mają umożliwić opracowanie bazy kodów genetycznych, czyli barkodów DNA, oraz klucza  do identyfikacji gatunkowej roślin.

Próbki nasion najcenniejszych gatunków z Puszczy Białowieskiej już zostały zdeponowane w specjalnie przystosowanych chłodniach w temperaturze -10°C oraz -20°C, a także w temperaturach kriogenicznych w ciekłym azocie.

Projekt, który rozpoczął się w ubiegłym roku, jest finansowany z funduszu leśnego.
 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Leśne mrożonki czekają w banku genów
 • Leśne mrożonki czekają w banku genów

  W Leśnym Banku Genów Kostrzyca już jest przechowywanych 1142 zasoby genowe. Obecnie trwają dalsze prace nad archiwizowaniem okazów zielnikowych roślin Puszczy Białowieskiej.
 • W Wielkanoc do Puszczy Białowieskiej
 • W Wielkanoc do Puszczy Białowieskiej

  Zdecydowana większość puszczy znajdująca się pod zarządem Lasów Państwowych i najpopularniejsze szlaki turystyczne i drogi są otwarte. Jednak stojące w pobliżu niektórych dróg i szlaków...
 • Zakwitły pierwsze oznaki wiosny
 • Zakwitły pierwsze oznaki wiosny

  Chociaż zima nadal trwa to, gdy tylko słońce mocniej przygrzeje, od razu można zauważyć pierwsze, niepewne zwiastuny wiosny. Przyroda powoli wkracza w czas przedwiośnia.
 • Leśny bank szykuje szczególną przesyłkę
 • Leśny bank szykuje szczególną przesyłkę

  Leśny Bank Genów Kostrzyca już w kwietniu prześle nasiona kilku gatunków drzew i krzewów do Millennium Seed Bank w Wielkiej Brytanii. Ta wyjątkowa paczka zostanie wysłana w ramach projektu...
 • Zostanie powołany zespół ds. Puszczy Białowieskiej
 • Zostanie powołany zespół ds. Puszczy Białowieskiej

  Istotne jest, by w Puszczy Białowieskiej wyważyć proporcję między czynną i bierną ochroną tego obszaru. W tej sprawie będziemy się starali znaleźć kompromis między stanowiskiem ekologów i...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl