| Autor: redakcja1

Powstaje zbiór DNA zagrożonych roślin z Puszczy

Leśny Bank Genów Kostrzyca prowadzi innowacyjny projekt identyfikacji i przechowywania DNA najcenniejszych roślin z terenu Puszczy Białowieskiej.

Powstaje zbiór DNA zagrożonych roślin z Puszczy
Projekt zakłada pozyskanie fragmentów tkanek oraz nasion najcenniejszych roślin z terenu Puszczy Białowieskiej. Oprócz roślin naczyniowych projekt dotyczy również mszaków i paprotników.

Wiele z gatunków wytypowanych do zbioru jest obecnie zagrożonych wyginięciem, stąd zachodzi ogromna potrzeba zabezpieczenia ich zasobów genowych w LBG Kostrzyca.

 
Specjaliści uważają, że w związku z masowym zamieraniem drzewostanów świerkowych na terenie Puszczy Białowieskiej, był to ostatni dzwonek, aby zebrać nasiona oraz części roślin z niektórych stanowisk.

W miejsce podlegających rozpadowi drzewostanów wkroczy roślinność pionierska, np. trzcinnik, która zagłuszy stanowiska cennych gatunków, co w efekcie może doprowadzić do ich zaniku.

Działania takie mają umożliwić opracowanie bazy kodów genetycznych, czyli barkodów DNA, oraz klucza  do identyfikacji gatunkowej roślin.

Próbki nasion najcenniejszych gatunków z Puszczy Białowieskiej już zostały zdeponowane w specjalnie przystosowanych chłodniach w temperaturze -10°C oraz -20°C, a także w temperaturach kriogenicznych w ciekłym azocie.

Projekt, który rozpoczął się w ubiegłym roku, jest finansowany z funduszu leśnego.
 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!