| Autor: redakcja6

Przetacznik - zdrowotne zioło z leśnej polany

Już od maja nasłonecznione fragmenty lasu i przydroża pokrywają się łanami niepozornych kwiatów przetacznika (Veronica). Te mało znane rośliny posiadają ogromny potencjał prozdrowotny i leczniczy, nie należy się ich bać i można stosować bez obaw o przedawkowanie.

Przetacznik - zdrowotne zioło z leśnej polany
We florze Polski występuje ok. 38 różnych gatunków przetacznika. Najłatwiej spotkać przetacznika ożankowego i polnego, nieco trudniej – przetacznika leśnego.
Wszystkie gatunki kwitną od maja do sierpnia. Przetacznik ożankowy i polny porasta przydroża, łąki, brzegi zarośli. Przetacznik leśny rośnie w suchych lasach, na zrębach, wrzosowiskach i pastwiskach. Przetacznik jest rośliną miododajną, nektar wytwarzany jest u podstawy słupka, zapylany przez błonkówki. Nasiona rozsiewane są przez wodę (hydrochoria), która wypłukuje je z torebki i roznosi.
 
Surowcem zielarskim jest ziele przetacznika, zbiera się je na początku kwitnienia, suszy i przechowuje w miejscu zacienionym. Zawiera m.in. glikozydy, garbniki, flawonoidy, śluzy, gorycze, żywice, woski, sole mineralne, kwasy organiczne, śladowe ilości saponin.
 
Napar z przetacznika jest skutecznym ziołem podczas kuracji oczyszczających organizm z toksyn: oczyszcza wątrobę i działa na nią ochronnie, obniża poziom szkodliwego cholesterolu, poprawia przemianę materii, działa moczopędnie, leczy zaburzenia trawienne, wspomaga także odporność organizmu.
 
Przetacznik jest stosowany podczas różnego rodzaju infekcji, tj. zapaleniu oskrzeli i płuc oraz kaszlu, ponieważ działa wykrztuśnie. Do takiego naparu można dodać miodu, poprawi walory smakowe. Nie ma zagrożenia przedawkowania naparu, a herbatę z przetacznika można pić kilka razy dziennie.
 
Zewnętrznie w postaci naparu przetacznik stosowany jest do przemywania ran, w przewlekłych chorobach skóry, przy oparzeniach, a także do płukania jamy ustnej, przy zapaleniach gardła, dziąseł oraz pomocniczo przy anginie. W kosmetyce przetacznik stosowany jest do pielęgnacji cery problematycznej – przy trądziku i różnego rodzaju wypryskach.
 
Wodny wyciąg z przetacznika działa na skórę przeciwzapalnie, odżywczo i odkażająco. Wspomaga procesy odnowy i odtruwania komórek skóry. Stosowany jest także w okładach na oczy – łagodzi objawy zapalenia spojówek i obrzęk powiek.


Tagi:
źródło: