| Autor: redakcja3

Rekordowa populacja bobrów w Wielkopolsce

Na terenie wszystkich nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu przeprowadzono majową inwentaryzację bobra europejskiego. Rezultaty jej przekroczyły najśmielsze oczekiwania - informuje Jarosław Kasprzyk z RDLP w Poznaniu.

Rekordowa populacja bobrów w Wielkopolsce

Liczebność bobra europejskiego oszacowano na 4113 osobników, a najwięcej tych zwierząt występuje w nadleśnictwach: Jarocin, Konstantynowo, Babki, Sieraków i Piaski.

Podobną inwentaryzację bobrów przeprowadzono w 2011 roku, wykazała ona 3228 osobników; porównując te dane z aktualnymi można zaobserwować wzrost liczebności tego gatunku na terenie RDLP w Poznaniu aż o 885 szt. w przeciągu 2 lat.

(kliknij w obrazek, aby go powiększyć)


Bóbr europejski (Castor fiber) jest największym gryzoniem Euroazji. Masa ciała osiąga od 18-30 kg, długość ciała wynosi od 90 cm do 110 cm. Samice dają jeden miot rocznie, rodząc najczęściej jedno lub dwa młode. Oboje rodzice opiekuje się potomstwem, ale w wychowie pomaga również starsze rodzeństwo. Bobry żyją do 30 lat, są w zasadzie monogamiczne. Żyją w trwałych jednostkach – rodzinach. Typowa rodzina bobrów składa się z rozmnażającej się pary rodzicielskiej, młodych tegorocznych i młodych z roku poprzedniego, średnia liczebność rodziny bobrowej wynosi około czterech osobników.

Bóbr wywiera znaczny wpływ na ekosystemy wodne i błotne. Zwierzęta te są typowymi roślinożercami, najczęściej zajmują brzegi rzek i jezior, bagna i wyrobiska. W Polsce bóbr europejski jest gatunkiem podlegającym ochronie częściowej.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!