Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Rekordowy urodzaj szyszek sosny

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Rekordowe zbiory szyszek sosny z plantacji nasiennych odnotowano w lasach na północy...

Rekordowe zbiory szyszek sosny z plantacji nasiennych odnotowano w lasach na północy Wielkopolski. Do końca lutego na terenie nadleśnictw Zdrojowa Góra, Jastrowie, Sarbia i Tuczno (RDLP w Pile) zebranych zostanie blisko 18 ton szyszek o bardzo wysokiej wydajności nasion – podają Lasy Państwowe.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Na przełomie roku rozpoczął się zbiór szyszek, który szybko został przerwany przez siarczyste mrozy. Jednakże na dobre rozkręcił się dopiero przed kilkoma dniami.
 
W pierwszej kolejności zbierane były szyszki z drzew leżących, które są pozyskiwane w trakcie cięć przerzedzających. Następnie do pracy przystąpili specjaliści posiadający uprawnienia do prac na wysokościach.
 
Szyszkarze, bo o nich mowa przy użyciu alpinistycznego sprzętu wchodzą na kilkunastometrowe sosny i do worków zbierają szyszki, które trafiają potem do kilku wyłuszczarni nasion umiejscowionych na terenie Polski.
 
- Do końca lutego zbierzemy 18 ton szyszek, z których otrzymamy 300-350 kilogramów nasion. Wyhodujemy z nich 20 milionów sadzonek, co równa się rocznemu zapotrzebowaniu wszystkich nadleśnictw na terenie RDLP w Pile – zaznacza Jacek Zwierzyński, naczelnik wydziału gospodarowania ekosystemami w pilskiej dyrekcji.
 
Sosny szyszkują co kilka lat, ale nie zawsze tak obficie, jak w tym roku. - Jest to bardzo dobry rok nasienny – zauważa Adam Standio, nadleśniczy Nadleśnictwa Zdrojowa Góra. – Zebraliśmy dorodne szyszki, z których nasiona mają dużą siłę i energię kiełkowania.
 
Pilskim leśnikom szczególnie zależy na tym, aby sadzonki sosny wyhodowane z tych cennych nasion posadzone były w lasach regionu, zgodnie z założeniami „Regionalnego programu zachowania leśnych zasobów genowych i hodowli selekcyjnej drzew leśnych na terenie RDLP w Pile w latach 2011-2021”.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl