| Autor: redakcja1

Rekordowy urodzaj szyszek sosny

Rekordowe zbiory szyszek sosny z plantacji nasiennych odnotowano w lasach na północy Wielkopolski. Do końca lutego na terenie nadleśnictw Zdrojowa Góra, Jastrowie, Sarbia i Tuczno (RDLP w Pile) zebranych zostanie blisko 18 ton szyszek o bardzo wysokiej wydajności nasion – podają Lasy Państwowe.

Rekordowy urodzaj szyszek sosny
Na przełomie roku rozpoczął się zbiór szyszek, który szybko został przerwany przez siarczyste mrozy. Jednakże na dobre rozkręcił się dopiero przed kilkoma dniami.
 
W pierwszej kolejności zbierane były szyszki z drzew leżących, które są pozyskiwane w trakcie cięć przerzedzających. Następnie do pracy przystąpili specjaliści posiadający uprawnienia do prac na wysokościach.
 
Szyszkarze, bo o nich mowa przy użyciu alpinistycznego sprzętu wchodzą na kilkunastometrowe sosny i do worków zbierają szyszki, które trafiają potem do kilku wyłuszczarni nasion umiejscowionych na terenie Polski.
 
- Do końca lutego zbierzemy 18 ton szyszek, z których otrzymamy 300-350 kilogramów nasion. Wyhodujemy z nich 20 milionów sadzonek, co równa się rocznemu zapotrzebowaniu wszystkich nadleśnictw na terenie RDLP w Pile – zaznacza Jacek Zwierzyński, naczelnik wydziału gospodarowania ekosystemami w pilskiej dyrekcji.
 
Sosny szyszkują co kilka lat, ale nie zawsze tak obficie, jak w tym roku. - Jest to bardzo dobry rok nasienny – zauważa Adam Standio, nadleśniczy Nadleśnictwa Zdrojowa Góra. – Zebraliśmy dorodne szyszki, z których nasiona mają dużą siłę i energię kiełkowania.
 
Pilskim leśnikom szczególnie zależy na tym, aby sadzonki sosny wyhodowane z tych cennych nasion posadzone były w lasach regionu, zgodnie z założeniami „Regionalnego programu zachowania leśnych zasobów genowych i hodowli selekcyjnej drzew leśnych na terenie RDLP w Pile w latach 2011-2021”.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!