| Autor: redakcja1

Rozpocznie się montaż platform dla rybołowów

Lasy Państwowe wspólnie z Komitetem Ochrony Orłów zamontują 120 platform pod gniazda dla rybołów. Te specjalne konstrukcje zostaną zainstalowane na Mazurach i zachodnio-północnej regionie Polski.

Rozpocznie się montaż platform dla rybołowów
Zamontowanie konstrukcji na drzewach to kolejny, ważny etap realizacji projektu ochrony jednego z najrzadszych ptaków drapieżnych w Polsce. Rybołowy (Pandion haliaetus) gniazda budują na czubkach najwyższych drzew w lesie. Niestety, silne wiatry i burze powodują, że gniazda często spadają.
 
Montowanie nowych platform ma zachęcić ptaki do założenia gniazda i wyprowadzenia lęgu. Osoby zaangażowane w projekt, poprzez założenie platform, starają się również przyciągnąć ptaki migrujące przez Polskę. W projekcie zaplanowano także montaż platform na słupach wysokiego napięcia.
 
Projekt ochrony tych rzadkich ptaków zakłada również ich monitorowanie z użyciem kamer online i loggerów GPS oraz szczegółowe analizy ichtiologiczne jezior, czyli kontrola zbiorników pod kątem gatunków ryb je zamieszkujących.  
 
Oprócz wspominanych działań zostaną także przeprowadzone konkursy dla dzieci oraz warsztaty dla hodowców ryb i ornitologów.
 
W Polsce populację rybołowów szacuje się na mniej niż 30 par. Od 2017 r. Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych realizuje wspólnie z ornitologami z Komitetu Ochrony Orłów projekt finansowany z środków Programu LIFE oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
 


Tagi:
źródło: