| Autor: redakcja1

Ruszyły orzeszkowe żniwa

Leśnicy właśnie zaczęli zbierać nasiona buka. Posłużą one do wyhodowania sadzonek, dzięki którym odnowione zostaną lasy zniszczone na Pomorzu przez huragan 100-lecia.

Ruszyły orzeszkowe żniwa
To nie lada wyzwanie. I ogromna odpowiedzialność. Nasiona muszą być dorodne, zdrowe i najlepszej jakości.

– Nasiona zbieramy w specjalnie wyselekcjonowanych, najdorodniejszych drzewostanach – mówi Jacek Szulc szef Nadleśnictwa Gdańsk, w którym prowadzone są orzeszkowe żniwa.

Można powiedzieć, że ścigamy się z czasem. Zbiory dopiero się zaczęły, ale musimy się spieszyć. Bukiew czyli po prostu orzeszki buka są bowiem przysmakiem dzików, sójek i gryzoni - dodaje nadleśniczy Szulc.

 
Po zbiorze, nasiona zostaną przetransportowane do szkółki leśnej w Nadleśnictwie Wejherowo, tam – na wiosnę zacznie się ich wysiew. Potem, wyhodowane w ten sposób sadzonki będą służyły do odnowień lasów zniszczonych na Pomorzu przez sierpniowy huragan stulecia.
 
Huragan, który szalał na Pomorzu w nocy z 11 na 12 sierpnia, spowodował największy kataklizm w około 100-u letniej historii Lasów Państwowych. Połamanych i powalonych zostało prawie 10 mln m3 drzew, niemal 80 tys. ha lasu zostało uszkodzone a 40 tys. ha lasu trzeba będzie całkowicie odnowić.
 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!