Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Ruszyły orzeszkowe żniwa

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Leśnicy właśnie zaczęli zbierać nasiona buka. Posłużą one do wyhodowania sadzonek,...

Leśnicy właśnie zaczęli zbierać nasiona buka. Posłużą one do wyhodowania sadzonek, dzięki którym odnowione zostaną lasy zniszczone na Pomorzu przez huragan 100-lecia.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


To nie lada wyzwanie. I ogromna odpowiedzialność. Nasiona muszą być dorodne, zdrowe i najlepszej jakości.

– Nasiona zbieramy w specjalnie wyselekcjonowanych, najdorodniejszych drzewostanach – mówi Jacek Szulc szef Nadleśnictwa Gdańsk, w którym prowadzone są orzeszkowe żniwa.

Można powiedzieć, że ścigamy się z czasem. Zbiory dopiero się zaczęły, ale musimy się spieszyć. Bukiew czyli po prostu orzeszki buka są bowiem przysmakiem dzików, sójek i gryzoni - dodaje nadleśniczy Szulc.

 
Po zbiorze, nasiona zostaną przetransportowane do szkółki leśnej w Nadleśnictwie Wejherowo, tam – na wiosnę zacznie się ich wysiew. Potem, wyhodowane w ten sposób sadzonki będą służyły do odnowień lasów zniszczonych na Pomorzu przez sierpniowy huragan stulecia.
 
Huragan, który szalał na Pomorzu w nocy z 11 na 12 sierpnia, spowodował największy kataklizm w około 100-u letniej historii Lasów Państwowych. Połamanych i powalonych zostało prawie 10 mln m3 drzew, niemal 80 tys. ha lasu zostało uszkodzone a 40 tys. ha lasu trzeba będzie całkowicie odnowić.
 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Niezwykłe różowe kwiaty
 • Niezwykłe różowe kwiaty

  Wczesna wiosna to jedyny czas w roku, kiedy można podziwiać łuskiewnika różowego. Ta tajemnicza roślina prawie całe życie spędza pod ziemią. Jedyną jej nadziemną częścią są kwiaty.
 • Leśne mrożonki czekają w banku genów
 • Leśne mrożonki czekają w banku genów

  W Leśnym Banku Genów Kostrzyca już jest przechowywanych 1142 zasoby genowe. Obecnie trwają dalsze prace nad archiwizowaniem okazów zielnikowych roślin Puszczy Białowieskiej.
 • Początek wielkiego sadzenia w lasach
 • Początek wielkiego sadzenia w lasach

  Lada dzień w lasach zacznie się wielkie sadzenie. Prognozy pogody są jednoznaczne. Wiosna w końcu wyszła z cienia, to oznacza, że w lasach rozpoczyna się czas wielkiego sadzenia.
 • Urodzinowe drzewka z Nadleśnictwa Jabłonna
 • Urodzinowe drzewka z Nadleśnictwa Jabłonna

  Podwarszawskie Nadleśnictwo Jabłonna wspólnie z gminą Jabłonna ruszyło z projektem „Jabłonna – tu chcemy rosnąć”. Urodzone w tym roku maluchy z tej gminy otrzymają drzewko...
 • Teraz leśne zbiory, a plony za kilkadziesiąt lat
 • Teraz leśne zbiory, a plony za kilkadziesiąt lat

  Ponad 840 ton nasion drzew liściastych, 7,7 tys. kg drzew iglastych i prawie 635 kg krzewów liściastych zebrano w Lasach Państwowych w ubiegłym roku. Nasiona posłużą do wyhodowania sadzonek, z...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl