| Autor: redakcja1

Ruszyły zbiory w Puszczy Białowieskiej

Pracownicy Leśnego Banku Genów Kostrzyca powrócili do Puszczy Białowieskiej. W ramach projektu zachowania zagrożonych puszczańskich gatunków będą zbierać te, których nie udało się pozyskać w ubiegłym sezonie.

Ruszyły zbiory w Puszczy Białowieskiej

Na liście roślin do zebrania znalazły się m.in. gatunki wczesnowiosenne. Jednym z pierwszych, z którego udało się w tym roku zabezpieczyć materiał, była sasanka otwarta (Pulsatilla patens) występująca w lasach Nadleśnictwa Browsk.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu gatunek ten spotykany był stosunkowo często na terenie całej Puszczy Białowieskiej. Niestety, w ostatnich latach zanotowany był w zaledwie kilku lokalizacjach w obrębie tego kompleksu leśnego.

Próbka nasion sasanki otwartej zostanie zdeponowana w chłodniach w LBG Kostrzyca, a także w temperaturach kriogenicznych (w ciekłym azocie). Z fragmentów tkanek izolowane będzie DNA, które będzie przechowywane w banku genów oraz wykonania analiz molekularnych opartych na technice barkodowania DNA.
 
W ubiegłym roku Leśny Bank Genów Kostrzyca rozpoczął innowacyjny projekt „Identyfikacja molekularna (barkodowanie) oraz bankowanie wybranych gatunków roślin Puszczy Białowieskiej”. W 2017 r. podczas prac terenowych pozyskano nasiona oraz fragmenty tkanek wielu cennych dla środowiska gatunków roślin, w tym gatunków zagrożonych i narażonych na wyginięcie.
 
Pozyskanie i zdeponowanie w LBG Kostrzyca próbek wybranych gatunków roślin dotyczą zbioru nasion, fragmentów roślin oraz okazów zielnikowych w celu opracowania bazy kodów genetycznych (tzw. barkodów DNA) dla wybranych gatunków roślin oraz wdrożenia łatwego w obsłudze klucza do identyfikacji gatunkowej roślin za pomocą techniki barkodowania DNA.
 
Obok kolekcji nasion przechowywanych metodą tradycyjną (w chłodniach) oraz metodą kriogeniczną (-196°C, -150°C), projekt zakłada utworzenie banku DNA z próbek organizmów rzadkich i zagrożonych wyginięciem. Oprócz roślin naczyniowych projekt dotyczy również mszaków  i paprotników.


Tagi:
źródło: