| Autor: redakcja1

Smaki nadchodzącej jesieni

Nadchodząca wielkimi krokami jesień zasypuje swym bogactwem. Właśnie teraz jest pełnia sezonu na zbiór owoców i niektórych ziół.

Smaki nadchodzącej jesieni
Warto korzystać z obfitości owoców dziko rosnących roślin i zgromadzić zapasy na zimę m.in. jarzębiny, głogu, aronii, dzikiej róży czy czarnego bzu, czy też ziół:  wrotyczu, krwawnika, szyszek chmielu czy mydlnicy.
 
We wrześniu nie można zapominać o „koralowej królowej”, czyli jarzębinie. Te smaczne i zdrowe owoce zerwiemy z niewielkiego drzewa jakim jest jarząb pospolity (Sorbus aucuparia). Owoce jarzębu mają dużo witaminy C, E, P, K, PP, cukier sorbozę, garbniki i pektyny.
 
Surowe owoce jarzębiny są niejadalne ze względu na gorzki smak oraz zawartość trującego w większych dawkach składnika - kwasu parasorbinowego. Na szczęście po przemrożeniu, wysuszeniu lub po zanurzeniu na chwilę we wrzątku (tzw. blanszowaniu) tracą trujące właściwości i gorzki smak.
 
Tak przygotowane stają się świetnym surowcem na nalewki, konfitury, soki, syropy czy musy. Po usmażeniu z jabłkami stanowią smaczny dodatek do mięs. Owoce jarzębu zawierają dwukrotnie więcej karotenu niż marchew. Jarzębina prozdrowotnie wykazuje właściwości moczopędne, przeciwzapalne, reguluje przemianę materii, działa wzmacniająco  przy grypie i przeziębieniu.
 
Kolejnym bogatym źródłem witaminy C są owoce głogu (Crataegus). To znane, choć niedoceniane drzewo o okazałych ciemnoczerwonych owocach, które zbierać można już od połowy sierpnia.  Jego ludowe nazwy to: babi mąka, zajęcze gruszki, diobli gruszki. Owoce głogu to cenne źródło witamin A, C i bioflawonoidów m.in. rutyny i kwercetyny.
 
Jakie jest działanie prozdrowotne głogu? Wzmacnia pracę serca i układu krwionośnego, obniża ciśnienie krwi i poziom złego cholesterolu, wykazuje działanie uspakajające i przeciwmiażdżycowe, reguluje trawienie. Spożywa się go również przy przemęczeniu, depresji, schorzeniach tarczycy.
 
Z owoców głogu można zrobić: nalewkę, konfiturę, galaretkę czy zupę, suszony nada się jako zdrowy dodatek do herbaty. Pozytywne działanie głogu można odczuć w niedługim czasie po rozpoczęciu kuracji ze względu na obniżenie tętna, ale konkretne działanie uzyskamy po minimum dwóch miesiącach regularnego stosowania.
 
W okresach zmniejszonej odporności, głóg i jarzębina jako bogate źródło witaminy C i rutyny, powinny być stałym gościem na stołkach oraz w owocowych herbatach i naparach. Zamiast spaceru do apteki warto wybrać wyprawę do lasu na zbiory zdrowych owoców.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!