| Autor: redakcja3

Sokoły ślą... smsy

17 młodych sokołów wędrownych od 29 maja uczy się życia na wolności. Pisklęta pochodzą z hodowli w Czechach, Niemczech i Słowacji. Trzy pisklęta zostały wyposażone w nadajniki, które umożliwią śledzenie trasy ich wędrówek.

Sokoły ślą... smsy

Regionalna Dyrekcja Lasów PaÅ„stwowych i Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich ZwierzÄ…t "SokóÅ‚" już od trzech lat starajÄ… siÄ™ przywrócić na Warmii i Mazurach nadrzewnÄ… populacjÄ™ sokoÅ‚a wÄ™drownego, która w caÅ‚ym kraju wyginęła w poÅ‚owie XX wieku. W latach 2011-2012 leÅ›nicy i ornitolodzy wypuÅ›cili na wolność w sumie 33 sokoÅ‚y. Część z nich na pewno wróciÅ‚a na WarmiÄ™ i Mazury. – We wtorek jeden z takich sokoÅ‚ów byÅ‚ widziany na terenie naszego nadleÅ›nictwa – informuje Janusz Jeznach, nadleÅ›niczy NadleÅ›nictwa Nowe Ramuki.

Aby jednak plan siÄ™ powiódÅ‚, a wiÄ™c aby udaÅ‚o siÄ™ odbudować leÅ›nÄ… populacjÄ™ sokoÅ‚a, potrzebne jest kontynuowanie akcji. Dlatego też 29 maja w specjalnych sztucznych gniazdach zlokalizowanych w NadleÅ›nictwie Nowe Ramuki leÅ›nicy i ornitolodzy umieÅ›cili kolejnych 17 mÅ‚odych sokoÅ‚ów. – PisklÄ™ta pochodzÄ… z hodowli w Czechach, Niemczech i SÅ‚owacji – wyjaÅ›nia SÅ‚awomir Sielicki ze Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich ZwierzÄ…t "SokóÅ‚". W tym roku po raz pierwszy trzy sokoÅ‚y zostaÅ‚y wyposażone w specjalne nadajniki. – DziÄ™ki nim bÄ™dziemy mogli na bieżąco obserwować trasÄ™ wÄ™drówki tych ptaków – mówi Mariusz Górski-KÅ‚odziÅ„ski, naczelnik WydziaÅ‚u Ochrony Ekosystemów RDLP w Olsztynie. Co ciekawe, sokoÅ‚y z nadajnikami bÄ™dÄ… wysyÅ‚aÅ‚y smsy zawierajÄ…ce wspóÅ‚rzÄ™dne ich obecnego poÅ‚ożenia.

Przed umieszczeniem mÅ‚odych sokoÅ‚ów w platformach gniazdowych każdy z osobników zostaÅ‚ zaobrÄ…czkowany. Reintrodukowane ptaki znakuje siÄ™ czarnymi obrÄ…czkami, które można odczytać za pomocÄ… lunety podczas obserwacji ptaka siedzÄ…cego lub w locie. Oprócz tego na drugÄ… nogÄ™ zakÅ‚adane sÄ… obrÄ…czki ornitologiczne w kolorze zielonym. W trakcie obrÄ…czkowania odnotowuje siÄ™ ważne informacje np.: datÄ™, miejsce obrÄ…czkowania, wiek i pÅ‚eć ptaka itp. Pozwoli to przy kolejnym schwytaniu, obserwowaniu lub odnalezieniu martwego ptaka ustalić jego historiÄ™ – gdzie i jak wÄ™drowaÅ‚, w jakiej byÅ‚ kondycji lub co byÅ‚o przyczynÄ… jego Å›mierci. SokoÅ‚y spÄ™dzÄ… w sztucznych gniazdach zawieszonych w koronach drzew okoÅ‚o 10 dni. SÅ‚uży to przyzwyczajeniu ich do tego miejsca. Mechanizm ten, zwany wdrukowaniem na miejsce urodzenia, powoduje, że sokoÅ‚y po osiÄ…gniÄ™ciu dojrzaÅ‚oÅ›ci (w wieku okoÅ‚o 2-3 lat) zakÅ‚adajÄ… gniazda w Å›rodowisku zbliżonym do tego, gdzie po raz pierwszy zaczęły samodzielnie żyć. UznajÄ… je bowiem za miejsce swojego urodzenia. Sztuczne  gniazdo otworzymy, kiedy sokoÅ‚y bÄ™dÄ… gotowe do pierwszego lotu.

Przez caÅ‚y okres pobytu mÅ‚odych sokoÅ‚ów w platformach jak również przez okoÅ‚o 3-5 tygodni po otworzeniu platformy, aż do momentu usamodzielnienia siÄ™, ptaki bÄ™dÄ… dokarmiane za pomocÄ… specjalnej windy, dziÄ™ki czemu nie bÄ™dÄ… kojarzyÅ‚y pokarmu z czÅ‚owiekiem. W konsekwencji pozwoli im to nauczyć siÄ™ samodzielnie polować. Najpierw zacznÄ… gonić maÅ‚e ptaki, owady, a nawet liÅ›cie lub pióra. Z czasem te pogonie coraz bardziej bÄ™dÄ… przypominać polowanie. Po pierwszych udanych atakach sokoÅ‚y zacznÄ… samodzielne życie. Do późnej jesieni mÅ‚ode sokoÅ‚y pozostanÄ… w okolicy miejsca wypuszczenia. Później polecÄ… na zachód i poÅ‚udnie Europy.




Tagi:
źródło: