Kategorie
Zobacz również tu
-
Pistacjowy zawrót głowy
2025-04-29 -
Ceny skupu mleka w Polsce
2025-04-29 -
Ceny drobiu w Polsce (20.04.2025)
2025-04-29
Poznaj produkty
-
Kosiarka spalinowa NAC S460VH BS500
2014-05-12 -
Modernizacja obór
2014-01-09 -
Prasa belująca Z589/2 – zmiennokomorowa
2016-01-08 -
Zaczepy do ciągników, obodowa Scharmueller
2020-08-03 -
Nadwozie objętościowe SIPMA NO 3500 KOMBO
2013-06-10
Szykuje się spory odstrzał dzików na Podlasiu
Ograniczenie populacji dzików w województwie podlaskim w związku ze szkodami łowieckimi i afrykańskim pomorem świń zapowiedzieli minister środowiska Maciej Grabowski oraz wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Tadeusz Nalewajk.

Wiceminister Tadeusz Nalewajk poinformował, że w resort rolnictwa zobowiązał się do zakupu chłodni niezbędnych do przetrzymywania dzików na czas prowadzenia badań nad wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF) w strefach ochronnej i z ograniczeniami. W ramach podejmowanych działań mają tez nastąpić zmiany odpowiednich rozporządzeń.
Ponadto, aby nie doprowadzić do rozprzestrzeniania się wirusa ASF w całej Polsce zostanie przygotowany nowy projekt ustawy o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczania chorób zakaźnych zwierząt z propozycją wprowadzenia w strefie objętej ograniczeniami programu bioasekuracji.
Minister Maciej Grabowski zapewnił: - Zintensyfikujemy i przyspieszymy odstrzał dzików. W tym celu zostanie wprowadzony odstrzał zastępczy w tych obwodach, w których roczne plany nie są realizowane i nie zapewniają zmniejszenia liczby dzików.
Ponadto zostaną zmienione przepisy rozporządzeń, które mają usprawnić działania kół łowieckich oraz ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa ASF. Zmiany będą dotyczyć:
- uproszczenia rocznych planów łowieckich, w których pozostanie tylko ogólna liczba występujących dzików bez podziału na płeć oraz wiek (Rozporządzenie Ministra Środowiska z 13 listopada 2007 r. w sprawie rocznych planów łowieckich i wieloletnich łowieckich planów hodowlanych);
- możliwości wykonywania polowań na lochy przez cały rok (Rozporządzenie Ministra Środowiska z 16 marca 2005 r. w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne);
- dopuszczenia organizowania polowań zbiorowych z ambon, bez użycia psów, z wykorzystaniem cichego pędzenia (Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 26 lutego 2014 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem u dzików afrykańskiego pomoru świń);
- objęcia obowiązkowym badaniem na występowanie ASF tylko tych tusz odstrzelonych dzików, które zostaną wprowadzone na rynek poza strefami ochronną i z ograniczeniami od 2015 roku (Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 26 lutego 2014 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem u dzików afrykańskiego pomoru świń);
- rozszerzenia możliwości dopłat do przechowywania tusz dzików aby uzyskać badania nad ASF w strefie ochronnej (Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 29 lipca 2014 r. w sprawie rodzajów wydatków ponoszonych przez inspektoraty weterynarii).
Plan działań związanych z redukcją populacji dzików w województwie podlaskim w związku z występowaniem wirusa ASF został ustalony na spotkaniu ministra środowiska Macieja Grabowskiego, wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi Tadeusza Nalewajka, a także m.in. Adama Wasiaka, Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, Krzysztofa Jażdżewskiego, Zastępcy Głównego Lekarza Weterynarii, Macieja Żywno, wojewody podlaskiego, Lecha Blocha, Przewodniczącego Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego oraz przedstawiciela Starosty Białostockiego.
