| Autor: redakcja1

Tkanki zwierząt w banku genów

Geny dropia i żubra już niedługo będą przechowywane w Leśnym Banku Genów Kostrzyca. Na razie są tam przechowane zasoby genowe roślin, obecnie znajduje się ich tam ponad 1100.

Tkanki zwierząt w banku genów
Teren tuż przy leśnym banku zamienił się w plac budowy. Za kilkanaście miesięcy obok istniejącego budynku zostanie oddany do użytku nowy kriobank. To właśnie tam będą przechowywane zasoby genowe dropia oraz żubra.
 
Materiał genowy dropia zwyczajnego (Otis tarda) będzie zamrożony w ramach projektu reintrodukcji tego ptaka. Ostatnie dzikie dropie wyginęły w Polsce pod koniec lat 80. ubiegłego wieku. W tym roku Lasy Państwowe rozpoczęły projekt reintrodukcji tego dużego ptaka, którego samiec może ważyć nawet 16-18 kg.

W kriobanku będą przechowane próbki z krwią, tkankami miękkimi i twardymi. W przyszłości LBG będzie odpowiadał nie tylko za zarządzaniem zasobami genetycznymi, ale również za prowadzenie księgi rodowodowej. Materiał pozwoli również stwierdzić, czy i jakie czynniki zewnętrzne wypłynęły na obniżenie poziomu zdrowotności tego gatunku.

 
W powstającym, nowym kriobanku będą również przechowywane zasoby genowe żubra europejskiego (Bison bonasus). Gatunku, który w przeszłości otarł się o wyginięcie. Warto dodać, że obecnie w Polsce żyje ponad 1800 żubrów.
 
Nowy budynek pozwoli także na zwiększenie liczby przechowywanych tam próbek z materiałem genowym roślin. Już teraz w dziesięciu specjalnych pojemnikach znajduje się ok. 300 000 próbek. W nowym kriobanku tylko w jednym zbiorniku będzie można przechowywać ok. 3 mln probówek.
 
Budowa nowoczesnego kriobanku w całości jest finansowana z funduszu leśnego, czyli środków Lasów Państwowych. Całość prac ma być zakończona w połowie przyszłego roku.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!