| Autor: mikolaj

Uwaga! Ściółka w lesie suchsza od papieru

Trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego obowiązuje w wielu regionach kraju. Leśnicy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i przypominają o zakazie używania w lesie otwartego ognia.

Uwaga! Ściółka w lesie suchsza od papieru

Wyjątkowo ciepły marzec i brak śniegu w lasach spowodowały, że  w wielu miejscach ściółka jest suchsza niż papier. Lasy w Polsce ze względu na dominację drzewostanów iglastych są wyjątkowo zagrożone przez ogień.

Leśnicy codziennie od 1 marca do 31 października określają stopnie zagrożenia pożarowego na podstawie pomiaru wilgotności ściółki sosnowej w lesie, wilgotności powietrza i współczynnika opadowego. Obecnie  największe zagrożenie występuje na obszarze województw: dolnośląskiego, śląskiego, mazowieckiego, zachodniopomorskiego i lubuskiego. Od początku roku do 10 marca w lasach prywatnych i państwowych wybuchło 208 pożarów, najwięcej w woj. dolnośląskim i śląskim. Najgorszy dzień pod tym względem to 10 marca - wybuchło aż 86 pożarów.

Na walkę z pożarami Lasy Państwowe zaplanowały na ten rok ponad 80 mln zł (setki wież obserwacyjnych, tysiące punktów czerpania wody, patrole lotnicze, własne samochody gaśnicze). Dzięki sprawnemu systemowi przeciwpożarowemu pożary są szybko wykrywane i tłumione, nim zdążą się rozprzestrzenić. Dlatego jak dotąd bardzo mała jest też przeciętna powierzchnia jednego pożaru w państwowych lasach (0,21 ha).

Ogólnodostępne państwowe lasy to wspaniałe miejsce na wiosenny wypoczynek. Leśnicy proszą jednak o ostrożność i przestrzeganie przepisów - dla własnego bezpieczeństwa. Przede wszystkim nie powinniśmy używać otwartego ognia w lesie ani bliżej niż 100 m od ściany lasu. Ognisko lub grill możemy urządzić wyłącznie w specjalnie przygotowanych do tego i oznaczonych miejscach, po uzgodnieniu z miejscowym leśniczym. Nie wjeżdżamy do lasu pojazdami silnikowymi - jest to zabronione, a od rozgrzanego podwozia może też pójść iskra. Nie wyrzucamy śmieci do lasu, również dlatego, że wśród nich jest zwykle wiele materiałów łatwopalnych.

Leśnicy apelują też o niewypalanie traw, które jest częstą przyczyną pożarów lasów wiosną. Jak co roku o tej  rozpoczęło się bezprawne wypalanie traw na łąkach, działkach, poboczach kolejowych oraz nieużytkach. Wypalając trawy, stwarzamy również poważne zagrożenie dla domostw, a co za tym idzie dla zdrowia i życia ludzi. Co roku przy wypalaniu giną ludzie. Na terenach o znacznym zalesieniu lasy i obszary upraw rolniczych bezpośrednio sąsiadują ze sobą. W takich warunkach łatwo o przeniesienie się ognia do lasu.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!