| Autor: redakcja3

W lasach Podkarpacia obrodziły buki i jodły

Tegoroczny urodzaj nasion drzew leśnych na Podkarpaciu oceniany jest przez leśników jako jeden z najlepszych w ostatnich latach. U buka i jodły oceniany jest jako dobry, zaś u dębu, sosny i świerka - jako średni. Spośród leśnych drzew słabo obrodziły jedynie modrzewie.

W lasach Podkarpacia obrodziły buki i jodły
Na ten rok zaplanowano zbiór 28 ton szyszek jodły i 19 ton szyszek sosny, świerka i modrzewia, a także około 23 tony bukwi i prawie 30 ton żołędzi. Z innych gatunków znaczenie gospodarcze mają: brzoza, olsza czarna i jawor, z których również zbierane są nasiona na potrzeby produkcji sadzonek.

Zbierając szyszki z jodły, zbieracze używają specjalistycznego sprzętu alpinistycznego, który zapewnia asekurację podczas pracy. Najwyższe drzewa mają prawie 50 metrów wysokości, a ich pnie do 30. metra są pozbawione gałęzi. Szyszki, obradzające tylko u szczytu korony drzewa, trzeba zebrać nim rozpadną się i wypuszczą swe uskrzydlone nasiona.

Różna również jest wydajność poszczególnych gatunków. Z 1 kg bukwi uzyskuje się na przykład 3-5 tys. orzeszków bukowych, natomiast kilogram szyszeczek brzozy zawiera około 2,7 mln nasion!

Zbiory prowadzi się wyłącznie w wytypowanych drzewostanach nasiennych. Najcenniejsze nasiona pozyskiwane są z tzw. drzew matecznych, mających najlepsze dla danego gatunku walory genetyczne. W drzewostanach nasiennych krośnieńskiej RDLP jest ponad 500 takich drzew.

Zebrane szyszki trafią do Leśnego Ośrodka Nasiennego w Równem k. Dukli w Beskidzie Niskim. Ośrodek w Równem ma możliwości przechowania nasion buka i innych drzew liściastych przez kilka lat, przy zachowaniu ich zdolności kiełkowania.


Tagi:
źródło: