Kategorie
Zobacz również tu
-
Pistacjowy zawrót głowy
2025-04-29 -
Ceny skupu mleka w Polsce
2025-04-29 -
Ceny drobiu w Polsce (20.04.2025)
2025-04-29
Poznaj produkty
-
Ładowacz czołowy LT 2,75-5,25
2016-05-09 -
Przyczepy rolnicze i samochodowe
2013-12-31 -
Przyczepy do zadawania pasz FEDO
2014-04-24 -
Owijarka do bel Z552 – stacjonarna
2016-01-08 -
Mieszalnik Pasz Sypkich 1000 kg M-ROL
2016-02-11
Żubry na monetach w Lutowiskach
Dnia 25 października br. w Lutowiskach odbyła się promocja monet z wizerunkiem żubra, wyemitowanych przez Narodowy Bank Polski w serii „Zwierzęta świata”.

1500 dwuzłotówek z żubrem, przygotowanych przez NBP do wymiany rozeszło się błyskawicznie. Impreza była elementem obchodzonego właśnie Karpackiego Roku Żubra.
Leokadia Wanatowicz, dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Rzeszowie, prezentująca nowe numizmaty, przekazała też komplet srebrnych monet z wizerunkami zwierząt do ekspozycji powstającego właśnie w Mucznem Centrum Promocji Leśnictwa.
Srebrnymi 20-złotówkami uhonorowano 17 osób, zasłużonych dla ochrony i promocji żubrów w regionie. Specjalne dyplomy wyróżnionym wręczyła obecna na spotkaniu Alicja Wosik, wicewojewoda podkarpacka.
- Idea Karpackiego Roku Żubra znalazła znakomitych orędowników nie tylko w leśnych gremiach, ale również wśród samorządowców, przyrodników, dziennikarzy, filatelistów, regionalistów, kolekcjonerów, narciarzy, turystów i przewodników górskich – mówił Edward Balwierczak, dyrektor RDLP w Krośnie. - Dziś do tego wspaniałego korpusu ambasadorów rodzimej przyrody dołączyli bankowcy z Narodowego Banku Polskiego. Może nawet nie uświadamiamy sobie faktu, jak cenne jest to uczestnictwo w promowaniu rodzimej przyrody; wszak dziś żubr – symbol ochrony – pojawia się na polskich monetach w milionowym nakładzie, dając tym samym bardzo mocne przesłanie promocyjne.
Artystycznym akcentem był występ dzieci z Zespołu Szkół w Lutowiskach, które zaprezentowały program „Leśne pogaduszki”. Część oficjalną zakończyło wręczenie nagród w konkursie na projekt monety z żubrem zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Lutowiskach dla młodzieży.
Uczestnicy odbyli też wycieczkę do pokazowej zagrody żubrów w Mucznem, gdzie nadleśniczy Jan Mazur opowiadał o historii tego gatunku i aspektach związanych z jego trwaniem w górach.
Z wyliczeń leśników wynika, że bramę zagrody pokazowej, od momentu jej otwarcia w 2012 roku, przekroczyło prawie 100 tysięcy turystów! Tym stutysięcznym mógł zostać każdy z uczestników imprezy, gdyż wyłonienie go przeprowadzono w formie zabawy. Szczęśliwy los wyciągnęła Jadwiga Szylak, dyrektor Zespołu Szkół Leśnych w Lesku.
Imprezę uświetnił występ sygnalistów z Zespołu Szkół Leśnych w Lesku, a zakończyło ją spotkanie w Chacie pod Florianem, gdzie dla gości koncertowała kapela „Barnaba”.
Organizatorami imprezy byli: Narodowy Bank Polski Oddział w Rzeszowie, gmina Lutowiska i Lasy Państwowe.
