| Autor: redakcja1

W Nadleśnictwie Międzychód zagnieździły się rybołowy

Sześć par rybołowów w tym roku zagnieździło się na terenie RDLP w Szczecinie i w Zielonej Górze. To efekty projektu prowadzonego przez leśników i RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim.

W Nadleśnictwie Międzychód zagnieździły się rybołowy
W projekcie czynnej ochrony rybołowa  bierze udział 17 nadleśnictw z dwóch regionalnych dyrekcji LP, w Zielonej Górze i w Szczecinie, oraz Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim.
 
Działania rozpoczęły się w 2012 r., od tego czasu leśnicy wspólnie z RDOŚ wybudowali 50 sztucznych gniazd na drzewach.
 
Michał Bielewicz z Wydziału Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000 z RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim wyjaśnia, dlaczego projekt jest prowadzony na obszarze województwa lubuskiego. – Tuż za naszą granicą, w Brandenburgii gniazduje 300 par tych ptaków. Chcemy, aby część młodych ptaków tamtejszych par zagnieździła się po naszej stronie Odry.
 
W tym roku na wybudowanych platformach jest sześć par, a w dwóch kolejnych lokalizacjach są tylko samce. W ubiegłym roku w gniazdach były tylko trzy pary, co było dużym zaskoczeniem dla osób zaangażowanych w projekt, ponieważ dwa lata wcześniej zajętych było dwa razy więcej gniazd.
 
W tym sezonie rybołowy zajęły gniazda w nadleśnictwach Międzyrzecze, Lubniewice, Cybinka, Trzciel i Międzychód. W tym ostatnim nadleśnictwie ptaki zadomowiły się po raz pierwszy. Para wybrała jedną z czterech lokalizacji. Na razie nie wiadomo, ile jest piskląt w gniazdach. To okaże się dopiero pod koniec sierpnia, kiedy młode już fruwają przy gnieździe.
 
Pary, które zajęły gniazda, to w większości młode ptaki. - Często zajmowały gniazda pod koniec maja. W tym roku pewnie dopiero testują teren, jeśli będzie im odpowiadał na pewno wrócą w kolejnym sezonie - mówi Michał Bielewicz.
 
W kolejnych latach gorzowski RDOŚ chciałby rozpocząć budowę platform na słupach energetycznych. We wcześniej wspomnianej Brandenburgii aż 80 proc. par gniazduje na słupach energetycznych.
 
Wspólny projekt dwóch regionalnych dyrekcji LP i RDOŚ to nie jedyne działania prowadzone przez Lasy aństwowe na rzecz czynnej ochrony tego gatunku ptaka szponiastego. W tym roku ruszył też czteroletni projekt ochrony rybołowa na wybranych obszarach Natura 2000. Jest to wspólne działanie Lasów Państwowych oraz Komitetu Ochrony Orłów.
 
Rybołów (Pandion haliaetus) jest jednym z najrzadszych gatunków ptaków szponiastych w Polsce. Populacja w naszym kraju szacowana jest obecnie na 27 par. U naszych sąsiadów za Odrą występuje około 650 par. Po drugiej stronie Bałtyku jest ponad 4000 par.


Tagi:
źródło: