Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
W Nadleśnictwie Oborniki czynnie chronią przyrodę

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Już po raz trzeci leśnikom z Nadleśnictwa Oborniki (RDLP w Poznaniu) pomagają koniki polskie....

Już po raz trzeci leśnikom z Nadleśnictwa Oborniki (RDLP w Poznaniu) pomagają koniki polskie. To nie jedyne działania z zakresu ochrony czynnej, które u siebie realizuję leśnicy.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Do zagrody w leśnictwie Daniele zawitały koniki polskie ze stadniny w Sierakowie. Ich przyjazd wiąże się z obowiązkiem realizacji przez nadleśnictwo zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 „Dąbrowy Obrzyckie".
 
Wypas, w odróżnieniu od wykaszania, powinien dać lepsze wyniki. Koniki zjadając niektóre gatunki roślin i wydeptując fragmenty lasu, przyczynią się do poprawy stanu siedliska świetlistych dąbrów. Ważne jest, aby zwierzęta nie były dokarmiane, przynajmniej w początkowej fazie wypasu. Muszą mieć natomiast stały dostęp do świeżej wody do picia.
 
Warto przypomnieć, że powstanie świetlistych dąbrów jest związane z historycznym wypasem zwierząt na danym obszarze. Pełną obsługę weterynaryjną koników zapewniają właściciele stadniny. Natomiast turyści przy odrobinie szczęścia mogą spotkać koniki przy ogrodzeniu.
 
W innej części nadleśnictwa, w rezerwacie Dołęga (jednym z 69 rezerwatów w zarządzie RDLP w Poznaniu) jest planowane usunięcie nadmiernie ekspansywnej leszczyny i bzu czarnego. W tym miejscu leśnicy chronią jeden ze skrzypów – skrzyp olbrzymi (Equisetum telmateia), mimo że nie został wymieniony w ostatniej nowelizacji listy gatunków chronionych. W Polsce jest to nadal gatunek rzadki, występujący głównie na Pogórzu i w północnej części kraju.
 
Ochrona przyrody w Polsce to nie tylko wyłączanie określonych obszarów z użytkowania. To także niezwykle ważna ochrona czynna, bez której niektóre siedliska zniknęłyby bezpowrotnie. W razie potrzeby stosuje się zabiegi, aby przywrócić naturalny stan ekosystemów lub zachować siedliska przyrodnicze.

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl