Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
W ramach wyjątkowego programu wypuszczono żółwie

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W Nadleśnictwie Garwolin (RDLP w Warszawie) wypuszczono żółwie błotne. Zwierzęta zostały...

W Nadleśnictwie Garwolin (RDLP w Warszawie) wypuszczono żółwie błotne. Zwierzęta zostały przeniesione z ogrodu zoologicznego w Warszawie. To pierwszy tego rodzaju program w Polsce.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Przeprowadzka gadów z ZOO do leśnictwa Uścieniec to część realizacji programu „Kompleksowa ochrona bioróżnorodności w zakresie fauny i flory z elementami edukacji ekologicznej”.  To pierwszy tego rodzaju program w Polsce.
 
Osobniki żółwia błotnego (Emys orbicularis) przeznaczone do introdukcji zostały odłowione z populacji dziko żyjących, zgodnych z linią genetyczną dla żółwi występujących na Mazowszu.
 
Adam Hryniewicz ze stołecznego ZOO, który prowadzi program reintrodukcji żółwi, wytypował dwa miejsca w Nadleśnictwie Garwolin. Miejsca zostały przeanalizowane pod względem szczelności biotopu, zasobności pokarmowej siedliska, dostępności do potencjalnych miejsc lęgowych, a także obecności ludzi na tamtym terenie.
 
Żółw błotny jest gatunkiem bardzo rzadkim, ścisłą ochroną został objęty w 1935 r. Wpisany do Polskiej czerwonej księgi zwierząt z kategorią zagrożenia EN, czyli gatunek bardzo wysokiego ryzyka, zagrożony wyginięciem. Od momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej żółw błotny podlega dyrektywie siedliskowej numer 92/43/EWG w sprawie ochrony siedlisk naturalnych rzadkich gatunków oraz fauny i flory.
 
Główną przyczyną wymierania żółwia błotnego w Polsce są zmiany siedliskowe spowodowane głównie przez  melioracje i osuszanie ich siedlisk na bardzo dużych obszarach.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl