| Autor: redakcja1

W Wielkanoc do Puszczy Białowieskiej

Zdecydowana większość puszczy znajdująca się pod zarządem Lasów Państwowych i najpopularniejsze szlaki turystyczne i drogi są otwarte. Jednak stojące w pobliżu niektórych dróg i szlaków martwe drzewa, w nieprzewidywalny sposób, w każdej chwili mogą się przewrócić.

W Wielkanoc do Puszczy Białowieskiej
W tych warunkach udostępnianie lasu musi być ograniczone, ponieważ leśnicy nie mogą ponosić odpowiedzialności za bezpieczeństwo ludzi odwiedzających Puszczę Białowieską. Dlatego w niektórych fragmentach Puszczy Białowieskiej nadal obowiązują czasowe zakazy wstępu do lasu. Leśnicy informują o miejscach niebezpiecznych w lesie, określając je stopniami zagrożenia. Właśnie w Nadleśnictwach Hajnówka i Białowieża I stopień zagrożenia wiąże się z obszarem lasu w którym wprowadzono czasowy zakaz wstępu.
 
Nadleśniczowie puszczańskich nadleśnictw wprowadzają okresowe zakazy wstępu tylko w konkretnych, wybranych miejscach – tam gdzie usuwane są zamarłe drzewa lub gdzie duże nagromadzenie martwych świerków stwarza szczególne niebezpieczeństwo. W miarę postępu prac i eliminowania zagrożenia, kolejne ścieżki, drogi i miejsca są ponownie udostępniane.
 
Wprowadzenie zakazu wstępu do niektórych fragmentów Puszczy Białowieskiej jest całkowicie zgodne z polskim prawem i zgodne z postanowieniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który wskazuje, że w pierwszej kolejności powinny być stosowane łagodne środki, takie jak wprowadzenie zakazu wstępu do lasu.
 
Wprowadzony zakaz wstępu na puszczańskie drogi i do niektórych obszarów Puszczy Białowieskiej oznacza, że turystom nie wolno schodzić z wyznaczonych szlaków i wchodzić do miejsc z zakazem wstępu.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: