Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Włochatka zadomowiła się w skrzynce lęgowej

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Podczas niedawno przeprowadzonej w Nadleśnictwie Wejherowo kontroli budek lęgowych...

Podczas niedawno przeprowadzonej w Nadleśnictwie Wejherowo kontroli budek lęgowych przeznaczonych dla włochatki okazało się, że w jednej z nich sowa wyprowadziła lęg. To jeden z niewielu potwierdzonych przypadków w Polsce.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Nadleśnictwo Wejherowo (RDLP w Gdańsku) w 2012 r. rozpoczęło projekt, w ramach którego prowadzone jest rozpoznanie populacji włochatki na terenie nadleśnictwa oraz opracowanie metod czynnej ochrony tego gatunku. W Polsce ta nieduża sowa, mająca ok. 26 cm długości ciała, podlega ścisłej ochronie gatunkowej.
W ramach tych działań wywieszane są budki lęgowe typu D o nieco zmienionych wymiarach. Dwa lata temu, w 2015 r. zawieszono 20 budek tego typu. Z jednej z nich, jakiś czas temu, wyjęto pozostawione przez ptaki resztki. Znaleziony materiał został przebadany przez ekspertów Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Ci potwierdzili wylęg młodych włochatek, szczątki jednego z piskląt znaleziono w materiale wydobytym ze skrzynki lęgowej.
Co ciekawe, niedaleko zasiedlonej przez włochatkę budki znajduje się naturalna dziupla wykuta przez dzięcioła czarnego w sośnie wejmutce.
Zawieszone na wysokości ok. 8 m. budki, jak podkreślają osoby zaangażowane w projekt, są uzupełnieniem bazy lokalowej sów. Dzięki temu włochatki mają do wyboru naturalne dziuple oraz budki lęgowe.W ramach wspomnianego projektu leśnicy modyfikowali budki do wymagań włochatki. Wszelkie udoskonalenia lokalowe przeprowadzono w oparciu o obserwacje oraz pomiary naturalnych dziupli. Budki wywieszano na podstawie stwierdzeń rozmieszczenia rewirów zajętych przez samce tego gatunku.
Z tych skrzynek chętnie korzystają także inne zwierzęta, a włochatki muszą konkurować z gołębiami siniakami oraz wiewiórkami.
Włochatki na terenie nadleśnictwa są chronione w rewirach zajmowanych przez samce tego gatunku (średnio stwierdzanych jest pięć par). Ich liczebność i rozmieszczenie są ustalane na podstawie nasłuchu prowadzonego nocą w okresie lęgowym. Na podstawie tych informacji leśnicy, do końca okresu lęgowego, wyznaczają obszary, w których są wstrzymywane prace leśne.
Na terenie lasów Nadleśnictwa Wejherowo (monitoring nie jest prowadzony jedynie w pasie nadbrzeżnym oraz Półwyspie Helskim) stwierdzano także trzy do pięciu par sóweczek.Warto dodać, że włochatki dobrze się czują w lesie wielopiętrowym, w którym znajdują się drzewa w różnych wieku, uprawy leśne lub młodniki. Tak zróżnicowany las jest idealny, jako schronienie w ciągu dnia. Natomiast sowa ta chętnie poluje na otwartych przestrzeniach, czyli zrębach i polanach.
Wyprowadzony w budce i potwierdzony lęg jest jednym z niewielu przykładów w Polsce. Podczas badań prowadzonych na terenie Nadleśnictwa Koszęcin (RDLP w Katowicach) w latach 1999-2003 potwierdzono jednorazowy lęg w budce lęgowej typu D.   

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Wspólnie z dziećmi budowali budki dla ptaków
 • Wspólnie z dziećmi budowali budki dla ptaków

  Kolejna edycja akcji Kup Deskę realizowanej przez Lasy Państwowe oraz Fundację Ekologiczną ARKA dobiegła końca. Drewniane budki lęgowe dla ptaków budowano w czterech miastach - Katowicach,...
 • Leśnicy pomagają ptakom
 • Leśnicy pomagają ptakom

  Każdego roku w zielonogórskich lasach ponad 2,5 tys. ptasich rodzin dostaje nowe mieszkania od leśników.
 • Czy sowa śpiewać może?
 • Czy sowa śpiewać może?

  „Śpiew” sowy jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najchętniej wykorzystywanym w filmach przerażających dźwięków. W kulturze ludów słowiańskich panowały przesądy związane z...
 • Włochatka zadomowiła się w skrzynce lęgowej
 • Włochatka zadomowiła się w skrzynce lęgowej

  Podczas niedawno przeprowadzonej w Nadleśnictwie Wejherowo kontroli budek lęgowych przeznaczonych dla włochatki okazało się, że w jednej z nich sowa wyprowadziła lęg. To jeden z niewielu...
 • Lasy dla parków narodowych
 • Lasy dla parków narodowych

  Łącznie 112 mln zł w ciągu ostatnich dwóch lat otrzymały parki narodowe w Polsce. Spore wsparcie trafiło do sąsiadujących z nadleśnictwami RDLP w Krośnie dwóch parków z podkarpackiego:...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl