Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Wyjątkowe znaleziska w olsztyńskich lasach

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Archeolodzy w lasach Nadleśnictwa Susz odnajdują wyjątkowe znaleziska. Badacze są pewni, że...

Archeolodzy w lasach Nadleśnictwa Susz odnajdują wyjątkowe znaleziska. Badacze są pewni, że to nie koniec niezwykłych odkryć.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Wyjątkowe znaleziska w olsztyńskich lasach

Na trop tajemniczych reliktów przeszłości w lasach nieopodal Jerzwałdu, w ubiegłym roku wpadli pasjonaci historii z Towarzystwa Miłośników Ziemi Suskiej. Muzealnicy z Muzeum Warmii i Mazur oraz olsztyński oddział Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich natychmiast zareagowali i przygotowali ekspedycję, która miała na celu szczegółowe zbadanie tych terenów. Okazało się, że znaleziska nie mają sobie równych w Polsce.

Poszukiwacze natknęli się na średniowieczne zabytki. Od ubiegłego roku znaleziono tam 12 trzewików, czyli dolnych okuć pochwy mieczów, jakich nie ma w swoich zasobach żadne muzeum w kraju. Odkopano również kompletną popielnicę ze spalonymi kośćmi, na podstawie której postawiono hipotezę, że mamy do czynienia z cmentarzyskiem (odkryto również pozostałości stosu). Zabezpieczono również monety i odważniki oraz elementy uzbrojenia – ostrza oszczepów i ostrogi. Wciąż są odnajdywane kolejne skarby z tamtej epoki.

Obecnie w lesie jest sześć wykopów, które dotyczą również pobliskich wałów – prawdopodobnie usypanych przez Prusów w X i XI wieku. Wały oraz wspomniane cmentarzysko wskazują, że w pobliżu mogła być osada. Okolica dzisiejszego Jerzwałdu we wczesnym średniowieczu kwitła życiem i stanowiła fragment ważnego szlaku handlowego z północy na południe.

Na podstawie znalezisk trudno jednoznacznie stwierdzić, kto pozostawił odkrywane przez archeologów ślady. Wspomniane trzewiki reprezentują zarówno wpływy skandynawskie, słowiańskie, jak i Bałtów.

Archeolodzy są pewni, że to nie koniec prac na tamtym terenie.

 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl