Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Wyjątkowe znaleziska w olsztyńskich lasach

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Archeolodzy w lasach Nadleśnictwa Susz odnajdują wyjątkowe znaleziska. Badacze są pewni, że...

Archeolodzy w lasach Nadleśnictwa Susz odnajdują wyjątkowe znaleziska. Badacze są pewni, że to nie koniec niezwykłych odkryć.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Wyjątkowe znaleziska w olsztyńskich lasach

Na trop tajemniczych reliktów przeszłości w lasach nieopodal Jerzwałdu, w ubiegłym roku wpadli pasjonaci historii z Towarzystwa Miłośników Ziemi Suskiej. Muzealnicy z Muzeum Warmii i Mazur oraz olsztyński oddział Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich natychmiast zareagowali i przygotowali ekspedycję, która miała na celu szczegółowe zbadanie tych terenów. Okazało się, że znaleziska nie mają sobie równych w Polsce.

Poszukiwacze natknęli się na średniowieczne zabytki. Od ubiegłego roku znaleziono tam 12 trzewików, czyli dolnych okuć pochwy mieczów, jakich nie ma w swoich zasobach żadne muzeum w kraju. Odkopano również kompletną popielnicę ze spalonymi kośćmi, na podstawie której postawiono hipotezę, że mamy do czynienia z cmentarzyskiem (odkryto również pozostałości stosu). Zabezpieczono również monety i odważniki oraz elementy uzbrojenia – ostrza oszczepów i ostrogi. Wciąż są odnajdywane kolejne skarby z tamtej epoki.

Obecnie w lesie jest sześć wykopów, które dotyczą również pobliskich wałów – prawdopodobnie usypanych przez Prusów w X i XI wieku. Wały oraz wspomniane cmentarzysko wskazują, że w pobliżu mogła być osada. Okolica dzisiejszego Jerzwałdu we wczesnym średniowieczu kwitła życiem i stanowiła fragment ważnego szlaku handlowego z północy na południe.

Na podstawie znalezisk trudno jednoznacznie stwierdzić, kto pozostawił odkrywane przez archeologów ślady. Wspomniane trzewiki reprezentują zarówno wpływy skandynawskie, słowiańskie, jak i Bałtów.

Archeolodzy są pewni, że to nie koniec prac na tamtym terenie.

 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Kultowa wystawa techniki rolniczej w Kielcach już za nami
 • Kultowa wystawa techniki rolniczej w Kielcach już za nami

  W dniach 16 do 18 marca 2018 roku Targi Kielce były gospodarzem Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH, które na halach Targów odbywały się już po raz dwudziesty czwarty.
 • Niedźwiedzie na Podkarpaciu
 • Niedźwiedzie na Podkarpaciu

  Na Podkarpaciu żyje ponad 200 niedźwiedzi, to 90 proc. krajowej populacji tego drapieżnika - szacują leśnicy z tamtego regionu. W niektórych miejscach na Podkarpaciu może przydarzyć się...
 • Biały laser może zastąpić technologię LED
 • Biały laser może zastąpić technologię LED

  Laserowe źródła białego światła mogą zrewolucjonizować wiele segmentów rynku, tj. od ekranów telewizorów i smartfonów, przez reflektory samochodowe, po wi-fi. Biały laser jest jaśniejszy...
 • W sprawie umożliwienia korzystania z dróg leśnych
 • W sprawie umożliwienia korzystania z dróg leśnych

  Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami...
 • 1118 przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików
 • 1118 przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików

  Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia 1041 - 1118 przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl