Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
XXVI Międzynarodowa Aukcja Cennego Drewna Dębowego. Największą masę polskiego dębu zakupiła firma z Estonii

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Już po raz 26. zorganizowano Międzynarodową Aukcję Cennego Drewna Dębowego w Krotoszynie. To...

Już po raz 26. zorganizowano Międzynarodową Aukcję Cennego Drewna Dębowego w Krotoszynie. To najstarsza giełda surowca drzewnego w Polsce.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


„Losy" na tegoroczną aukcję pochodziły aż z 10 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. Przekazały je nadleśnictwa Krotoszyn, Piaski, Jarocin, Taczanów, Łopuchówko, Pniewy, Karczma Borowa, Konin, Oborniki i Sieraków.
 
Łącznie podczas aukcji sprzedano 980 m3 surowca dębowego (na wystawioną masę 982 m3). Średnia cena jaką uzyskano wynosiła 2848,07 zł/m3, w tym: WA1 3415 zł/m3, WB0 2859 zł/m3, WC0 2146 zł/m3, WD 1770zł/m3.
 
Najwyższa wylicytowana cena surowca dębowego jakości okleinowej wyniosła 5450  zł/m3, dla porównania w ubiegłym roku  było to 4500- zł/m3.
 
W aukcji uczestniczyli przedstawiciele z 12 firm, w tym po jednej z Austrii,  Estonii i Niemiec. Największą masę zakupiła Firma z Estonii.

Pierwszą Aukcję Cennego Drewna Dębowego w Krotoszynie zorganizowano 17 grudnia 1990 r. Ta najdłużej działająca giełda surowca drzewnego w powojennej Polsce przyczyniła się m.in. do zbudowania pierwszego „komercyjnego" cennika na drewno w polskich Lasach Państwowych. Do dnia dzisiejszego giełda prowadzona w Nadleśnictwie Krotoszyn uznawana jest za symbol i markę Lasów Państwowych.
 
Począwszy od 1992 r.  aukcję organizuje się w każdy trzeci czwartek stycznia. Na giełdę trafia wyłącznie drewno pochodzące z cięć planowych. Nie wybiera się najcenniejszych sztuk z drzewostanu. W tym roku na sprzedaż wystawiono blisko 1 000 m3 drewna dębowego, w tym ok. 350 m3 jakości okleinowej. Pozostałą masę stanowiło drewno tartaczne.
 
Drewno na aukcję grupowane jest według kategorii jakościowych w tzw. „losy". Po klasyfikacji przewozi się je na place ekspozycyjne, na których oglądają je potencjalni kupujący. By wyeksponować rysunek słojów, z czoła kłód obcinany jest gładki plaster a kłody układa się „pod sznurek".
 
Termin „los" odnosi się zarówno do jednej kłody, jak i kilku, a nawet kilkunastu kłód charakteryzujących się zbliżonymi cechami. Najcenniejsze kłody oznacza się symbolem „AF" i „ATF". Stanowią „czystą okleinę" lub „częściową okleinę", czyli drewno wykorzystywane do produkcji forniru.
 
Od 2001 r. kategoria „AF", czyli „czysta okleina", przestała być wystawiana na licytację. Drewno to miało wyjątkowo równomierne i gęste usłojenie, nawet powyżej 12 słojów przyrostów rocznych na centymetrze oraz jednolitą barwę. Surowiec ATF jest tylko nieco gorszy pod względem jakości. W tej kategorii stwierdza się od 7 do 12 przyrostów na centymetrze.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • ROLTECHNIKA 2017
 • ROLTECHNIKA 2017

  W sobotę 19 sierpnia 2017 r. w Wilkowicach rozpoczęło się najważniejsze wydarzenie branżowe dedykowane rolnikom. Branża rolnicza bierze udział w XII edycji Wystawy Rolniczej ROLTECHNIKA. Targi...
 • Nowinki technologiczne i kultowe ciągniki
 • Nowinki technologiczne i kultowe ciągniki

  Rozpoczynamy odliczanie do najbardziej widowiskowego wydarzenia rolniczego w Polsce połączonego z cieszącym się ogromną popularnością Festiwalem Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im....
 • Informacja o sytuacji w rolnictwie po nawałnicach 10-12 sierpnia 2017 r.
 • Informacja o sytuacji w rolnictwie po nawałnicach 10-12 sierpnia 2017 r.

  Najbardziej gwałtowne zjawiska atmosferyczne (huragan, deszcz nawalny, grad) wystąpiły w powiatach gnieźnieńskim, wrzesińskim, kaliskim, średzkim, jarocińskim, gostyńskim oraz rawickim....
 • Roltechnika 2017 - podsumowanie
 • Roltechnika 2017 - podsumowanie

  Wilkowice położone w zachodniej części Polski, w powiecie leszczyńskim, w gminie Lipno stały się na dwa dni centrum zainteresowania miłośników starych maszyn i urządzeń rolniczych oraz...
 • „Gospodarz w Szkole”. Szkoła Podstawowa nr 4 w Swarzędzu
 • „Gospodarz w Szkole”. Szkoła Podstawowa nr 4 w Swarzędzu

  W czwartek, 26 stycznia 2017 roku, Redaktorzy Portalu Gospodarz.pl odwiedzili Szkołę Podstawową nr 4 im. Jana Brzechwy w Swarzędzu.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl