| Autor: redakcja1

XXVI Międzynarodowa Aukcja Cennego Drewna Dębowego. Największą masę polskiego dębu zakupiła firma z Estonii

Już po raz 26. zorganizowano Międzynarodową Aukcję Cennego Drewna Dębowego w Krotoszynie. To najstarsza giełda surowca drzewnego w Polsce.

XXVI Międzynarodowa Aukcja Cennego Drewna Dębowego. Największą masę polskiego dębu zakupiła firma z Estonii
„Losy" na tegoroczną aukcję pochodziły aż z 10 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. Przekazały je nadleśnictwa Krotoszyn, Piaski, Jarocin, Taczanów, Łopuchówko, Pniewy, Karczma Borowa, Konin, Oborniki i Sieraków.
 
Łącznie podczas aukcji sprzedano 980 m3 surowca dębowego (na wystawioną masę 982 m3). Średnia cena jaką uzyskano wynosiła 2848,07 zł/m3, w tym: WA1 3415 zł/m3, WB0 2859 zł/m3, WC0 2146 zł/m3, WD 1770zł/m3.
 
Najwyższa wylicytowana cena surowca dębowego jakości okleinowej wyniosła 5450  zł/m3, dla porównania w ubiegłym roku  było to 4500- zł/m3.
 
W aukcji uczestniczyli przedstawiciele z 12 firm, w tym po jednej z Austrii,  Estonii i Niemiec. Największą masę zakupiła Firma z Estonii.

Pierwszą Aukcję Cennego Drewna Dębowego w Krotoszynie zorganizowano 17 grudnia 1990 r. Ta najdłużej działająca giełda surowca drzewnego w powojennej Polsce przyczyniła się m.in. do zbudowania pierwszego „komercyjnego" cennika na drewno w polskich Lasach Państwowych. Do dnia dzisiejszego giełda prowadzona w Nadleśnictwie Krotoszyn uznawana jest za symbol i markę Lasów Państwowych.
 
Począwszy od 1992 r.  aukcję organizuje się w każdy trzeci czwartek stycznia. Na giełdę trafia wyłącznie drewno pochodzące z cięć planowych. Nie wybiera się najcenniejszych sztuk z drzewostanu. W tym roku na sprzedaż wystawiono blisko 1 000 m3 drewna dębowego, w tym ok. 350 m3 jakości okleinowej. Pozostałą masę stanowiło drewno tartaczne.
 
Drewno na aukcję grupowane jest według kategorii jakościowych w tzw. „losy". Po klasyfikacji przewozi się je na place ekspozycyjne, na których oglądają je potencjalni kupujący. By wyeksponować rysunek słojów, z czoła kłód obcinany jest gładki plaster a kłody układa się „pod sznurek".
 
Termin „los" odnosi się zarówno do jednej kłody, jak i kilku, a nawet kilkunastu kłód charakteryzujących się zbliżonymi cechami. Najcenniejsze kłody oznacza się symbolem „AF" i „ATF". Stanowią „czystą okleinę" lub „częściową okleinę", czyli drewno wykorzystywane do produkcji forniru.
 
Od 2001 r. kategoria „AF", czyli „czysta okleina", przestała być wystawiana na licytację. Drewno to miało wyjątkowo równomierne i gęste usłojenie, nawet powyżej 12 słojów przyrostów rocznych na centymetrze oraz jednolitą barwę. Surowiec ATF jest tylko nieco gorszy pod względem jakości. W tej kategorii stwierdza się od 7 do 12 przyrostów na centymetrze.


Tagi:
źródło: