| Autor: mikolaj

Ekonomiczne aspekty ekologicznej hodowli królików [wywiad]

Edwin i Regina Decker prowadzą ekologiczną hodowlę królików w Bieniowie, gmina Żary. Mają dwoje dorosłych dzieci: Elżbietę i Tomasza oraz wnuczkę Natalię. Pan Edwin jest pierwszą kadencję delegatem Lubuskiej Izby Rolniczej. Ukończył technikum samochodowe w Żarach, technikum rolnicze i technikum bhp. Rozmowę z gospodarzem na temat ekonomicznych aspektów ekologicznej hodowli królików przeprowadziła Anna Słowik z Lubuskiej Izby Rolniczej.

Ekonomiczne aspekty ekologicznej hodowli królików [wywiad]

Proszę powiedzieć jaki jest areał, bonitacja ziemi i specjalizacja gospodarstwa?
Aktualnie mam 4,62 ha ziemi, z czego 3,61 ha uprawnych. Ziemie mam słabe 4, 5, 6 klasy. Cała gmina to przeważnie tereny podmokłe, ponieważ nie ma zrobionej melioracji. W 1991 r. przestawiliśmy się na gospodarowanie metodą ekologiczną.

A kiedy zaczęła się Pana przygoda z hodowlą królików?
Królikami zajmowałem się hobbistycznie od 1983 roku. Po wybudowaniu w 1997 roku budynku gospodarczego  rozwinąłem hodowlę królików. W tamtym czasie miałem nawet 800 sztuk. Dziś mam tylko 40, ponieważ nie ma odbiorców. Teraz króliki chowam przeważnie dla siebie. W hodowli ekologicznej osiągnięcie wieku ubojowego jest o wiele dłuższe niż w hodowli intensywnej. Ponieważ, króliki są na paszach z własnego gospodarstwa bez jakichkolwiek sztucznych dodatków.
A jakie rasy ma Pan?
Rasy mam mieszane. Nie mam typowo rasowych królików, ponieważ rasy mieszane są bardziej odporne. W czystej rasie króliki wymagają bardzo dużej troski, a zwłaszcza opieki weterynaryjnej. Przy rasie mieszanej jedynym zabiegiem jaki muszę wykonywać, aby utrzymać stado jest szczepienie podstawowe.


Jakie to są szczepienia?
Kiedyś były dwie szczepionki przeciw myxomatozie i pomorowi. Teraz jest 2 w 1 – jedna szczepionka na dwie choroby. Ze szczepieniami również było kiedyś prościej. Mogłem sam je wykonywać, a teraz przepisy mi na to nie pozwalają. Musi przyjechać weterynarz i zaszczepić całe stado, co znowu zwiększa koszty chowu.


Jak często należy szczepić króliki?
Ja szczepię raz do roku, gdy króliki maja 2 m-ce.


czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!