| Autor: redakcja3

Walka o równe dopłaty

Samorząd rolniczy w imieniu polskich rolników przygotował specjalną petycję skierowaną do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka oraz przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Barroso.

Walka o równe dopłaty

Dotyczy ona ustalenia obiektywnych kryteriów w podziale środków prowadzących do wyrównania poziomu wsparcia i znaczącego uproszczenia Wspólnej Polityki Rolnej oraz wypracowania nowych, sprawiedliwych zasad funkcjonowania europejskiego rolnictwa na lata 2014-2020. Autobusy polskich rolników wyjadą w tym celu do Brukseli w dniu 23 maja br., gdzie będą protestować przeciwko dalszym podziałom na Unię Europejską „dwóch prędkości” i dalszych nierównych dopłat.


Petycja oraz tysiące podpisów poparcia  trafią  do: Minister Rolnictwa Węgier - Przewodniczący Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa Pan Fazekas Sándor - na ręce Przewodniczącego Stałego Komitetu Rolnego Pana Laszlo Vajdy, Komisarz UE ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich - Dacian Ciolos, Dyrektor Generalny DG AGRI - José Manuel Silva Rodríguez, Komisarz UE ds. Programowania Finansowego i Budżetu - Janusz Lewandowski, Komisarz UE ds. Zdrowia i Polityki Konsumenckiej - John Dalli, Przewodniczący KE Jose Manuel Barroso, Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi PE - Paolo De Castro, Sprawozdawca PE ds. przyszłości WPR po 2013 r. - MEP Albert Dess, Przewodniczący PE - Jerzy Buzek, Przewodniczący COPA: Gerd Sonnleitner, Przewodniczący COGECA: Paulo Bruni. Do informacji otrzymują: Dyrektor Generalny Dyrektoriatu Generalnego B Rady UE - Rolnictwo i Rybołówstwo - Angel Boixareu Carrera, Rzecznik DG AGRI - Roger Waite, Dyrektor Generalny DG BUDGET - Hervé JOUANJEAN, Szef Gabinetu Przewodniczącego KE - Johannes LAITENBERGER, Szefowa Gabinetu Przewodniczącego PE - Inga Rosińska, Sekretariat Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi PE, Przewodniczący Sekretariatu - Gerhard Kalb, Sekretarz Generalny COPA-COGECA - Pekka PESONEN.


Treść petycji:


„Szanowny Pan Jerzy Buzek

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego


Szanowny Pan Jose Barroso

Przewodniczący Komisji Europejskiej


Polscy rolnicy z niepokojem obserwują tocząca się dyskusję na temat reformy Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2013.


W imieniu polskich rolników i samorządowców składamy na Pana ręce protest przeciwko dalszemu utrzymywaniu nierównych warunków konkurencji.


Po latach ciężkiej pracy i wyrzeczeń w poprzednim systemie teraz znów musimy domagać się równych praw.


Domagamy się zdecydowanej i sprawiedliwej reformy Wspólnej Polityki Rolnej. Żądamy odejścia od niesprawiedliwych, historycznych tytułów do płatności, które wprowadzając zakłócenia w warunkach konkurencyjności jednocześnie nas dyskryminują. Nie chcemy niczego innego niż równego traktowania. Nie może dłużej trwać podział na tych z „piętnastki" i tych „nowych". To jest wbrew podstawowym założeniom, które legły u podstaw tworzenia Wspólnej Europy.


Popieramy dążenia polskiego ministra rolnictwa i rozwoju wsi Marka Sawickiego do wypracowania nowych, sprawiedliwych zasad funkcjonowania europejskiego rolnictwa. Ustalenia obiektywnych kryteriów w podziale środków prowadzących do wyrównania poziomów wsparcia i znaczącego uproszczenia WPR. Zdajemy bowiem sobie sprawę, że w dobie globalizacji


i silnego lobby przemysłowego rolnictwo spychane jest na dalszy plan. Od europejskich rolników wymaga się coraz więcej w dziedzinie dobrostanu zwierząt, ochrony środowiska i ekologii, a tymczasem w toczących się rozmowach w ramach WTO chce się dopuścić do europejskiego rynku produkty rolne, które wytwarzane są bez tych wymogów. Tak być nie może.


Domagamy się rzeczywistej reformy zasad funkcjonowania europejskiego rolnictwa, aby stało się one konkurencyjne i zdolne do zabezpieczenia bezpieczeństwa żywnościowego europejskim konsumentom oraz zdolne do światowej konkurencji”.


Źródło: http://www.lir.agro.p/
Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!