| Autor: redakcja3

"Zdrowe, smaczne, oryginalne nasze dania regionalne"

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Henrykowie przy współpracy Agencji Rynku Rolnego zorganizował warsztaty pod hasłem „Zdrowe, smaczne, oryginalne nasze dania regionalne”. Spotkanie odbyło się 20 kwietnia br. Uczennice szkoły rolniczej przywitały zaproszonych gości piosenkami. Po czym głos zabrał dyrektor szkoły Zbigniew Hałabura. Witając zaproszonych gości, wśród których był przedstawiciel Lubuskiej Izby Rolniczej - Piotr Trojanowski wyróżnił osobę dyrektora Romualda Gawlika, za którego namową już po raz drugi odbyły się warsztaty promujące dania regionalne. Potrawy zostały przygotowane przez uczniów szkoły rolniczej w Henrykowie.

Dyrektor Agencji Rynku Rolnego Romuald Gawlik ma nadzieję, że warsztaty kulinarne wpiszą się na stałe w wyszukiwaniu potraw integrujących społeczność lubuską. W dalszej części wystąpienia podkreślił fakt, iż 95 % gmin w województwie lubuskim objęte jest programem Natura 2000. Mając zdrowy surowiec powinniśmy z niego korzystać i produkować żywność wysokiej jakości. Zachęcał do zbierania przepisów przekazywanych przez seniorów rodu i tworzenia domowych książek kucharskich oraz dzielenia się przepisami z innymi. Jest przekonany, iż efektem powstawania rodowych książek kucharskich oraz organizowania takich warsztatów będzie stworzenie wydawnictwa z kuchnią lubuską. Na koniec dodał: „To, że odżywiać trzeba się zdrowo nie trzeba nikogo przekonywać. Pora zatem odbudować ekologiczne żywienie”.

Dyrektor ARR - Romuald Gawlik

Następnie głos zabrała Katarzyna Kasprzak z Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Żaganiu. Wygłosiła prelekcję nt. „GMO i RASFF w zapewnieniu bezpieczeństwa żywności”. W swym wystąpieniu przedstawiła wpływ genetycznie  zmodyfikowanej żywności na zdrowie zwierząt oraz ludzi. Przybliżyła również system RASFF – system wczesnego ostrzegania o niebezpiecznych produktach żywnościowych, który funkcjonuje już od 1979 r.

Wg K. Kasprzak to producent jest odpowiedzialny za to co produkuje i z jakiego materiału. Zaapelowała, aby uważać na jakość kupowanego materiału siewnego bo w Polsce nie ma zakazu przewozu nasion zmodyfikowanych genetycznie.

Kolejnym prelegentem był Powiatowy Lekarz Weterynarii – Leszek Ziaja. Wygłosił wykład nt. „Wpływu chorób zakaźnych i odzwierzęcych na produkty pochodzenia zwierzęcego w artykułach spożywczych”. Przedstawił choroby zwierzęce, które najczęściej wpływają na jakość produktów zwierzęcych oraz omówił działania jakie można podjąć w celu zapobiegania zakażeniu żywności. Podkreślił, że konsument kupując żywność z nieznanego źródła musi mieć świadomość, że może być ona zakażona.

Monika Świca – Zielonka – lekarz weterynarii w swym wystąpieniu nt. „Substancji niedozwolonych i pozostałości chemicznych w produktach spożywczych pochodzenia zwierzęcego” uświadomiła zaproszonych na spotkanie, iż warto zwracać uwagę na jakość żywności ponieważ 80-90 % całkowitego pobrania metali ciężkich u człowieka następuje z żywnością. Mimo kar grożących za nieprzestrzeganie zasad przy produkcji żywności każdy powinien zwracać szczególną uwagę na to co je i skąd pochodzi, bo to my odpowiadamy za nasze zdrowie.

Na koniec głos zabrał Burmistrz Szprotawy – Józef Rubacha. Podkreślił jak ważne jest rolnictwo. Od niego zależy zdrowe żywienie. W związku z występowaniem roślin genetycznie modyfikowanych i ich objawami mogą pojawić się nowe schorzenia, z którymi obecna medycyna może sobie nie poradzić. Jako kraj hamujemy się ze stosowaniem środków chemicznych oraz nasion modyfikowanych genetycznie. Nasza żywność jest dobra i zdrowa. Na koniec dodał, że jest przekonany iż uczniowie promujący zdrową żywność zdobędą jeszcze nie jeden medal w tej dziedzinie.

Ostatnim punktem programu była degustacja potraw przygotowanych przez uczniów w ramach warsztatów kulinarnych i wytypowanie najsmaczniejszych dań regionalnych w trzech kategoriach: potrawy z wołowiny, jarskie i drobiowe. Potrawy te będą promowane podczas agrotargów w Kalsku w pierwszą niedzielę czerwca. Serdecznie zapraszamy.

A.S.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!