| Autor: mikolaj

Sprzedaż ciągników rolniczych w lipcu 2014 r.

Sprzedaż ciągników rolniczych w lipcu br. pozostała na dobrym poziomie. Pomimo intensywnych prac polowych rolnicy znaleźli czas na wizytę u dilerów i zakup nowych maszyn. W siódmym miesiącu 2014 roku w Polsce zarejestrowano bowiem 1443 ciągniki rolnicze.

Sprzedaż ciągników rolniczych w lipcu 2014 r.

Sprzedaż ciągników rolniczych

Po bardzo dobrym maju i czerwcu także w lipcu sprzedaż ciągników rolniczych ukształtowała się na dobrym poziomie, który był wyższy o 9% od czerwcowego i o 0,4% od ubiegłorocznego. Liczba rejestracji nowych maszyn w lipcu była o 5 sztuk wyższa niż rok temu. Dobrej sprzedaży nie zahamowały intensywne prace polowe, które trwały niemal w całym kraju. Zdaniem ekspertów można też już mówić o pewnej stabilizacji sprzedaży, która co miesiąc oscyluje w granicy 1400 sztuk. Należy również podkreślić, iż rolnicy systematycznie otrzymują środki rozliczane z poprzedniego PROW.

W relacji do lipca 2013 r., obecna sprzedaż ciągników jest "na papierze" niższa o niespełna 6%, jednak należy pamiętać o szale rejestracji maszyn własnej roboty, które zawyżyły zeszłoroczne wskaźniki rejestracji. W lipcu 2014 r.
sprzedaż mierzona od początku roku wyniosła 9069 maszyn.

Zobacz także: Sprzedaż ciągników rolniczych w czerwcu 2014 r.


W lipcu dobrą formę i pierwsze miejsce w zestawieniu miesięcznym utrzymał New Holland, który co miesiąc powiększa przewagę nad konkurentami W siódmym miesiącu 2014 roku zarejestrowano 244 ciągniki producenta, co stanowiło identyczną liczbę w relacji do tego samego miesiąca w roku ubiegłym. Łączna sprzedaż na poziomie 1681 ciągników jest jednak cały czas gorsza od ubiegłorocznej o 5,6%. Udział New Holland w rynku ciągników w lipcu br. wyniósł 18,5% (-0,3%).

Na drugą pozycję w ogólnym zestawieniu i drugą w lipcu, ze sprzedażą w wysokości 212 ciągników wskoczył John Deere. Wynik ten jest co prawda o ponad 16% gorszy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego jednak pozwolił on na wyprzedzenie dotychczasowego wicelidera. Na tą chwilę John Deere może się także pochwalić także 12% (+0,5%) udziałem w rynku z łączną sprzedażą na poziomie 1086 maszyn (o 31% mniej w relacji do 2013 r.).

Ponownie gorsze wyniki niż w ubiegłym roku zanotował Zetor. W lipcu producent sprzedał 152 ciągniki, notując 12% (-0,2%) udział w rynku. Wynik ten był trzecim w lipcowym zestawieniu. Liczba ciągników sprzedanych przez czeskiego producenta od początku roku wynosi 1084 sztuk. Warto podkreślić, iż w lipcu 2013 r. wyniki sprzedaży zanotowane przez firmę były o 32% lepsze, z kolei licząc od początku 2014 roku tegoroczna sprzedaż Zetora jest gorsza o prawie 17% w relacji do poprzedniego roku.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!