Apel hodowców koni oraz pracowników stadnin

– Przedstawiciele Polskiego Związku Hodowców Koni Arabskich oraz Związku Zawodowego Pracowników Rolnictwa w RP wystosowali do mnie listy, w których zwrócili się z prośbą o wsparcie ich starań w przeciwstawianiu się zorganizowanej nagonce medialnej oraz podjęcie zdecydowanych działań, w celu poinformowania opinii publicznej o faktycznej sytuacji hodowli koni arabskich w Polsce – poinformował minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Apel hodowców koni oraz pracowników stadnin
Według przedstawicieli środowiska przedstawianie w mediach negatywnego obrazu polskiej hodowli koni arabskich, to krzywdząca ocena pracy zarówno stadnin państwowych oraz ich pracowników, jak i właścicieli stadnin prywatnych, którzy inwestują od lat swój czas i środki budując pozytywny wizerunek polskiego konia arabskiego.
 
W obliczu pojawiających się w ostatnim czasie nieprawdziwych informacji, wieszczących upadek polskiej hodowli konia arabskiego, zarówno hodowcy jak i pracownicy stadnin apelują o rzetelny przekaz.
 
Prezes Polskiego Związku Hodowców Koni Arabskich Krzysztof Poszepczyński w swoim liście pisze o próbie dyskredytowania hodowli koni arabskich w Polsce.
 
- Podejrzewamy, że pośrednicy zajmujący się sprzedażą naszych koni są zainteresowani obniżeniem ich wartości i poprzez zaangażowanie w ten atak w efekcie końcowym są w stanie uzyskać znacząco większe zyski na swojej działalności handlowej. Na takim działaniu w pierwszej kolejności tracą hodowcy koni arabskich – czytamy w liście skierowanym do ministra rolnictwa i rozwoju wsi przez prezesa Polskiego Związku Hodowców Koni Arabskich.

Zdaniem przedstawicieli PZHKA wszyscy rozpowszechniający nieprawdziwe informacje oraz przedstawiający w bardzo krytyczny sposób obraz wszystkich hodowli koni arabskich w Polsce mają negatywny wpływ na ich wizerunek. Przyczyniają się do spadku wartości i cen hodowanych w Polsce koni arabskich pochodzących z Polskiego Programu Hodowli Koni Arabskich.
 
Przewodniczący Zarządu Głównego ZZPR w RP Grzegorz Wysocki w swoim liście przypomniał natomiast, że na negatywny stan finansowy Stadniny Koni w Janowie Podlaskim wpłynęły decyzje, podjęte w 2012 r. przez ministra Marka Sawickiego. W ich wyniku graniczono dopłaty obszarowe do ok. 1300 ha, podczas gdy Stadnina gospodaruje na ok. 2500 ha. Ograniczenie dopłat wpłynęło bardzo negatywnie na stan finansowy Stadniny, jak i innych Spółek Hodowlanych.
 
W odpowiedzi na otrzymane listy zapraszamy na konferencję prasową, która zorganizowana będzie 3 czerwca br., w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej. Podczas spotkania omówiona zostanie aktualna sytuacja w Stadninie Koni w Janowie Podlaskim. Przedstawiony zostanie również stan przygotowań do aukcji oraz Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi. Organizatorzy zaprezentują listę koni przeznaczonych do sprzedaży, zostaną także przedstawieni sędziowie biorący udział w wydarzeniu. Konferencja prasowa dostępna będzie on-line, po wcześniejszej akredytacji. Szczegóły wkrótce.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!