Czy polska żywność jest droga?

- To zrozumiałe, że ceny żywności interesują wszystkich, ale wywoływana przez opozycję histeria wymaga precyzyjnej odpowiedzi – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Czy polska żywność jest droga?
Szef resortu poinformował, że dane na temat cen żywności, płac i inflacji są powszechnie dostępne.
 
- Odpowiadam bardzo precyzyjnie jakie elementy decydują o cenie i jak ceny w Polsce kształtują się na tle cen w Europie – powiedział minister.
 
Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że w latach 2008 – 2011 inflacja cen żywności wynosiła 13,1 procenta, a latach 2015 – 2018 - 8 procent.
 
- Nasi oponenci nie mówią przy tym, że w latach 2015 – 2018 przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 17,3%, zaś płaca minimalna o 22,9%. Te liczby są nieubłagane – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski.
 
Szef resortu rolnictwa zwrócił także uwagę na ścisły związek popytu i podaży.
 
- Ubiegłoroczna susza była rekordowa, ale pomoc rolnikom również – czterokrotnie większa niż w roku 2015, kiedy wystąpiła podobna susza – przypomniał minister dodając, że susza i inne niekorzystne zjawiska atmosferyczne mają bezpośredni wpływ na produkcję żywności.
 
- Podejmujemy działania mające na celu niwelowanie negatywnych skutków suszy. Niektórych z nich od bardzo dawna nikt nie podejmował – zaznaczył szef resortu rolnictwa.
 
Minister zwrócił przy tym uwagę, że od dziesięcioleci nikt nie zajmował się sprawami melioracji, czyli regulowaniem stosunków wodnych, a wręcz odwrotnie – zajmowano się osuszaniem wszystkiego co się dało.
 
- Wdrażamy szeroki program retencji wodnej oraz budowy systemów melioracji, w tym nowoczesnych systemów irygacyjnych na co przeznaczamy 100 mln euro. Nabór wniosków rusza jeszcze w tym miesiącu – poinformował minister.
 
Szef resortu rolnictwa zwrócił ponadto uwagę, że realizowane będą kolejne programy: poprawy żywności gleb ( wapnowanie – kwota to 300  mln złotych) zatrzymywanie wody na obszarach uprawnych i działanie przeciw erozji gleb (zalesianie – 200 mln złotych).
 
- Nikt wcześniej nie podjął tak szeroko zakrojonych działań w zakresie możliwości sprzedaży produktów wytworzonych w gospodarstwie – przypomniał minister.
 
Szef resortu rolnictwa podkreślił znaczenie wprowadzonych w życie przepisów dotyczących rolniczego handlu detalicznego, sprzedaży bezpośredniej oraz produkcji marginalnej, ograniczonej i lokalnej.
 
- Już dziś blisko 15 tysięcy producentów rolnych korzysta z tych rozwiązań i to się szybko rozszerza – poinformował minister.
 
- To szerokie możliwości również dla konsumenta, który może taniej kupić smaczną, bardzo dobrą żywność – zwrócił uwagę minister.
 
Podkreślając znaczenie możliwości bezpośredniej sprzedaży produktów wytworzonych w gospodarstwie szef resortu zwrócił uwagę, że ceny oferowane na bazarach dużych miast nie odpowiadają cenom płaconym bezpośrednio rolnikom, którzy otrzymują np. za jabłka deserowe 1,4 zł/kg, a za jabłka przemysłowe – 0,4 zł/kg.
 
Omawiając poszczególne rynki rolne minister poinformował, że wzrost cen mięsa wieprzowego wynika m.in. ze spadku pogłowia świń m.in. w Niemczech i Danii, a także z ogromnego zapotrzebowania rynku chińskiego w związku z wybijaniem ogromnych stad trzody chlewnej z powodu ASF.
 
Odnosząc się do kształtowania się cen żywności w Polsce na tle innych państw w Europie minister poinformował, że niższe od naszych są jedynie ceny w Macedonii Północnej i w Rumunii.
 
- Ceny żywności w Polsce to 69% średniej ceny w Europie – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski.
 
Poinformował również, że nie spodziewa się istotnych wzrostów cen zbóż,  a zatem nie powinno być wzrostu cen mąki, kaszy, pieczywa czy makaronu. Obecne ceny są niższe niż w roku 2018. O 8% spadła cena masła i piersi z kurcząt o 5,2%. Dla rolników niestety spadły też ceny żywca wołowego.
 
- Wszystkie podejmowane przez nas działania mają na celu stabilizowanie cen, aby nie było ich drastycznych wahań i stąd też programy dotyczące zasobów wody, wapnowania gleb, eliminowania nieuczciwych praktyk handlowych i rozszerzania możliwości produkcji i sprzedaży w ramach gospodarstwa rolnego – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!