Kolejne formy pomocy dla rolników i ich rodzin

– Z ogromną satysfakcją przekazuję Państwu dobre informacje – powiedział podczas konferencji prasowej minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda.

Kolejne formy pomocy dla rolników i ich rodzin
Pomoc za utracone dochody w związku ASF – wydłużenie terminu do 21 grudnia
 
– Wielu rolników, producentów świń zwracało się do mnie z uwagami, że w związku z licznymi ograniczeniami spowodowanymi pandemią koronawirusa nie zdążyło złożyć wniosków o wsparcie ze względu na utracone wskutek ASF dochody. Dlatego podjęta została decyzja o wydłużeniu tego terminu – informował szef resortu rolnictwa.
 
– Do 21 grudnia br. przedłużamy termin składania wniosków o to wsparcie. Udało mi się również uzyskać zgodę na ponad dwukrotne zwiększenie budżetu pomocy na ten cel, do łącznej kwoty 118 928 000 zł – podkreślił minister i wyraził nadzieję, że dzięki temu wielu rolników będzie jeszcze miało możliwość otrzymania pomocy.
 
Komputer dla dziecka z rodziny rolniczej
 
Minister poinformował, że zabiegając o wyrównanie szans dla wszystkich dzieci, uzyskał zgodę na dofinansowanie zakupu komputerów dla dzieci z rodzin rolniczych.
 
–  W edukacji wszystkie dzieci muszą mieć równe szanse. Eliminujemy wykluczenie tych z mniej zamożnych rolniczych rodzin. Zapraszam do składania wniosków o wsparcie – apelował minister Grzegorz Puda i dodał, że rolnicy również muszą zapewnić dzieciom warunki do zdalnego nauczania.
 
 – Jak wiemy, nie każdą rodzinę stać na zapewnienie odpowiedniego sprzętu. Wprowadzamy dofinansowanie na zakup komputera dla dziecka. Dofinansowanie przewidziane jest w kwocie do 1500 zł, a wnioski do Powiatowych Biur Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa należy składać do 30 grudnia br. –  powiedział szef resortu rolnictwa.
 
Szczegółowe informacje dotyczące warunków ubiegania się o dofinansowanie znajdują się na stronie internetowej ARiMR https://www.arimr.gov.pl/aktualnosci/artykuly/pieniadze-na-zakupu-komputera-dla-dziecka-z-rodziny-rolniczej.html.
 
Decyzja UOKiK ws. nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej
 
Minister poinformował także o decyzji prezesa UOKiK Tomasza Chróstnego, który nałożył 723 mln zł kary na właściciela sieci sklepów Biedronka Jeronimo Martins Polska. Firma w nieuczciwy sposób zarabiała kosztem dostawców produktów spożywczych.
 
–  Jako minister rolnictwa i rozwoju wsi będę bezkompromisowo przeciwstawiał się wszelkim próbom działania na szkodę rolników, zwłaszcza przez sieci handlowe. Jako minister będę interweniował w sprawie skarg rolników, które do mnie docierają, także poprzez zgłaszanie wszelkich nieprawidłowości do UOKIK – zapewnił szef resortu rolnictwa.
 
Akcja „Solidarni z rolnikami”
 
Na zakończenie konferencji minister Grzegorz Puda zachęcał do udziału w bardzo ważnej, zwłaszcza teraz w okresie kryzysu pandemii, akcji pod hasłem SOLIDARNI Z ROLNIKAMI. Zaapelował do konsumentów, aby robiąc zakupy, w tym przedświątecznym czasie byli solidarni z polskimi rolnikami i wybierali rodzime produkty.
 


Tagi:
źródło: