Kolejne szkolenia z PROW 2014-2020

Ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi odwiedzili rolnicy z gmin Lubartów oraz Grabów z województwa lubelskiego. Podczas wizyty pracownicy resortu przedstawili nowe zasady wypłacania płatności obszarowych w 2015 roku oraz szczegółowe zasady rozdysponowania środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Kolejne szkolenia z PROW 2014-2020

Rolników podczas szkolenia odwiedził minister rolnictwa Marek Sawicki, który omówił miedzy innymi spawy związane z zakończeniem kwotowania produkcji mleka. Zdaniem ministra należy się spodziewać, że tuż po uwolnieniu ceny skupu mleka mogą pójść do góry, gdyż mleczarnie zaczną ostro konkurować o surowiec na rynku. Zdaniem Marka Sawickiego czeka nas również przyspieszony proces konsolidacji podmiotów skupowych, gdyż na dłuższą metę nie da się utrzymać wyniszczającej polsko-polskiej konkurencji.

Marek Sawicki poinformował również rolników z województwa lubelskiego o toczących się właśnie pracach parlamentarnych dotyczących sprzedaży bezpośredniej.


– Nie do zaakceptowania jest to, że rolnik może sprzedać główkę kapusty, ale już do sprzedaży szatkowanej kapusty, musi zakładać firmę – powiedział minister Sawicki.  Jednocześnie minister zachęcał rolników do tworzenia tzw. MOL-i przypominając, że wprawdzie do tego typu działalności trzeba założyć firmę, ale w nowym PROW 2014-2020 czekają dotacje rzędu 300 tys. zł.

Rolnicy pytali ministra m.in. o termin rozpoczęcia nowych naborów wniosków. Zdaniem szefa resortu rolnictwa naborów na pierwsze działania w ramach PROW należy spodziewać się pod koniec drugiego kwartału tego roku.

– Moją wolą jest, aby było to jak najszybciej, ale jednocześnie dużo zależy też od gotowości  Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – podsumował Marek Sawicki.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!