Komisja Europejska daje zielone światło do zielonej reformy rolnictwa polskiego

– W odróżnieniu do swoich poprzedników kładę nacisk na równowagę w gospodarce rolnej i wsparcie rodzinnych małych i średnich gospodarstw rolnych, a nie - jak to bywało wcześniej - dużych przedsiębiorstw – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda.

Komisja Europejska daje zielone światło do zielonej reformy rolnictwa polskiego
Wczoraj odbyła się wspólna konferencja prasowa ministra Grzegorza Pudy i komisarza UE ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego na temat rekomendacji do Planu Strategicznego dla nowej Wspólnej Polityki Rolnej.
 
Szef resortu rolnictwa poinformował, że w ramach tego Planu przewidziano wsparcie w systemie płatności bezpośrednich, którego celem jest stabilizacja dochodów małych gospodarstw i zmniejszenie dysproporcji między małymi i średnimi, a dużymi gospodarstwami.
 
–  Za niezbędne w poprawie warunków gospodarowania i zamieszkania na wsi uważamy większe zaangażowanie polityki spójności w poprawę jakości życia mieszkańców terenów wiejskich – poinformował minister.
 
Minister Puda podkreślił, że wspólnie z komisarzem Wojciechowskim uważają, że środki z WPR powinny trafiać bezpośrednio na wieś, a wszystkie działania liniowe – drogi, kanalizacja powinny być finansowane z innych źródeł.
 
Szef resortu rolnictwa zapewnił również, że będzie kontynuacja wsparcia młodych rolników. Zwrócił ponadto uwagę, że istotne jest także zapewnienie transferu wiedzy i innowacji.
 
–  Chcemy, aby rolnictwo było nowoczesne, ekologiczne, ale przede wszystkim scyfryzowane, takie które będzie mogło konkurować na rynku europejskim, ale także poza nim – podkreślił minister.
 
Dodał jednocześnie, że zaproponowany został szeroki katalog instrumentów wsparcia, który pozwala na wprowadzenie nowych technologii produkcji w małych, rodzinnych gospodarstwach rolnych, które odgrywają dużą rolę w ochronie środowiska i klimatu.
 
Minister zwrócił uwagę, że kontynuowane będzie także wsparcie małego przetwórstwa i rolniczego handlu detalicznego poprzez różnego rodzaju mechanizmy rynkowe. Zakładane jest wsparcie organizacji pionowej i poziomej producentów, w szczególności spółdzielni rodzinnych gospodarstw rolnych.
 
Szef resortu rolnictwa podkreślił, że te wszystkie elementy pozwolą na skrócenie łańcucha dostaw żywności.
 
– Chcemy, aby te łańcuchy były krótsze, by transport nie musiał być prowadzony na duże odległości – stwierdził minister.
 
Minister Grzegorz Puda podkreślił, że wszystkie instrumenty wsparcia będą skuteczne jeśli równocześnie zapewnione zostanie komplementarne wsparcie, w dużej skali, rozwoju obszarów wiejskich poprzez politykę spójności.
 
Wszystkie elementy, o których dziś mówimy – zalecenia i rekomendacje Komisji Europejskiej, nowej WPR - wpisują się w program rolny Prawa i Sprawiedliwości, który jest obecnie realizowany – zaznaczył minister.
 
– Reforma Wspólnej Polityki Rolnej, którą w tej chwili przeprowadzamy w całej Unii Europejskiej jest na etapie prac legislacyjnych – poinformował komisarz ds. rolnictwa UE Janusz Wojciechowski.
 
Wynikiem prowadzonych ostatecznych negocjacji między Parlamentem, Radą i Komisją Europejską będą trzy główne rozporządzenia stanowiące filar reformy WPR.
 
  Najważniejszym z nich będzie rozporządzenie, które dotyczy planów strategicznych – dodał komisarz.
 
Według komisarza Wojciechowskiego będzie to obszerny dokument, w którym cała WPR będzie rozpisana na konkretne działania w każdym z 27 państw członkowskich. Te plany będzie akceptować ostatecznie Komisja Europejska.
 
Zdaniem KE najważniejszą kwestią do rozwiązania w Polsce są małe gospodarstwa.
 
– Chodzi o to, aby większy strumień środków popłynął właśnie do tych gospodarstw – stwierdził komisarz.
Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: