Konopie – uprawa, przetwórstwo, wielokierunkowe wykorzystanie i potencjał medyczny

Spotkanie to jest efektem starań Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu. To ośrodek badawczo-rozwojowy z wieloletnią tradycją w agrotechnice i badaniach nad pozyskiwaniem oraz oceną właściwości naturalnych surowców włóknistych i zielarskich – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel, który otworzył konferencję pt. „Konopie – uprawa, przetwórstwo, wielokierunkowe wykorzystanie i potencjał medyczny”.

Konopie – uprawa, przetwórstwo, wielokierunkowe wykorzystanie i potencjał medyczny

Konopie – uprawa, przetwórstwo, wielokierunkowe wykorzystanie i potencjał medyczny

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że na dwa główne cele konferencji: prezentację doświadczeń, potencjału i możliwości Instytutu w dziedzinie hodowli konopi oraz prezentację możliwości Instytutu w zakresie uruchomienia procesu nadzorowania hodowli konopi włóknistych do celów leczniczych.
 

- To odpowiedni moment na żywą dyskusję szerokiego, doświadczonego grona specjalistów by obiektywnie i kompleksowo zweryfikować tezy o zastosowaniu konopi w służbie człowieka, w tym w celach medycznych – powiedział minister.
 

W Rejestrze Krajowym Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBOR) znajduje się pięć odmian konopi wyhodowanych w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich. Uprawiane są one głównie na potrzeby przemysłu przędzalniczego i charakteryzują się niską zawartością związków narkotycznych.
 

- Perspektywy nowych zastosowań związków aktywnych konopi to duże wyzwanie dla rolnictwa, przedstawicieli nauki i środowiska lekarskiego, głównie w kontekście skuteczności i bezpieczeństwa ich stosowania – podkreślił szef resortu rolnictwa.
 

- Nie ma marihuany leczniczej tak jak nie ma medycznego maku. Są preparaty pochodzące z konopi indyjskich, których można używać do celów medycznych – zwrócił uwagę, biorący udział w konferencji,  sekretarz stanu w ministerstwie zdrowia Jarosław Pinkas.
 

W konferencji uczestniczyli naukowcy i praktycy. Przedstawiony został potencjał oraz  możliwości Instytutu w dziedzinie hodowli, uprawy, przetwórstwa i wykorzystania konopi, w tym ich rola w rekultywacji terenów ekologicznie zdegradowanych.
 

Osobna część konferencji poświęcona była pozyskiwaniu kannabinoidów z konopi o niskiej zawartości THC do wytwarzania preparatu do leczenia bólu pacjentów onkologicznych. Swoje doświadczenia w tym zakresie przedstawili lekarze praktycy, którzy w walce z bólem stosują terapie kannabinoidowe.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!