Konsolidacja szansą dla branży mleczarskiej

Podsekretarz stanu Tadeusz Nalewajk uczestniczył w konferencji „Konsolidacja branży mleczarskiej w Polsce i na świecie, która odbyła się 10 maja br. w Urzędzie Miasta Radzynia Podlaskiego.

Konsolidacja szansą dla branży mleczarskiej

Głównym celem wydarzenia było porównanie doświadczeń w dziedzinie połączeń i przejęć na rynku mleka w różnych krajach, z uwzględnieniem odmiennych tradycji i form własności.


Wiceminister podkreślił przede wszystkim, że działania konsolidacyjne wpisują się w Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. „Na lata 2007-2013 w ramach PROW na konsolidację i tworzenie centrów dystrybucji przewidziane jest 130 mln złotych. W moim przekonaniu konsolidacja to proces, którego nie unikniemy, jeżeli chcemy stać się konkurencyjni na światowym rynku. Jest to ogromne wyzwanie, jednak daje szanse w kwestii pozyskania nowych rynków zbytu, pozwala na przygotowanie i systematyczne dostawy dużych i jednolitych partii towaru” – powiedział Tadeusz Nalewajk.


Podczas konferencji dyskutowano na temat spółdzielczości, jako formie dominującej w Polsce i najbardziej korzystnej dla rozwoju polskiego rolnictwa. Uczestnicy zgodnie podkreślali, że konsolidacja może przyjmować wiele postaci, a ich umiejętny wybór może posłużyć poprawie kondycji zarówno zakładów przetwórczych, jak i współpracujących z nimi hodowców.


Źródło: http://www.minrol.gov.pl/

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!