M. Sawicki: Kryzys cenowy nie powstał w Polsce, ale na rynkach światowych

- Jestem rzecznikiem rolników w polskim rządzie i w polskim parlamencie. Przypomnę, że kryzys cenowy nie powstał nad Wisłą, ale na rynkach europejskich, na rynku światowym, a dodatkowo został wzmocniony przez rosyjskie embargo – podkreślił minister podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

M. Sawicki: Kryzys cenowy nie powstał w Polsce, ale na rynkach światowych

- Apeluję do tych, którzy chcą jątrzyć i kłamią na temat sytuacji w rolnictwie, aby przyjrzeli się faktom – powiedział szef resortu rolnictwa.

Minister Marek Sawicki zwrócił uwagę, że biorąc pod uwagę płatności bezpośrednie i środki przeznaczone na rozwój obszarów wiejskich w perspektywie lat 2014-2020 Polska znajduje się na 5. miejscu w Unii Europejskiej. Natomiast doliczając do tego środki krajowe, to średnia płatność na 1 ha wynosi 377 euro i jest o 33 euro/ha większa od średniej unijnej.


- Nie jest prawdą, że ceny u nas są najniższe w Unii Europejskiej. Według danych z 8 lutego br. cena np. tusz wieprzowych jest u nas wyższa niż średnia w Unii Europejskiej – zwrócił uwagę minister Sawicki.

Szef resortu zaapelował też do organizatorów „zielonego miasteczka” o zaniechanie tych działań, gdyż mogą one jedynie bardziej zdenerwować mieszkańców Warszawy i pogorszyć nastroje społeczne w stosunku do rolników. Jak podkreślił minister problemy rozwiązuje się prowadząc dialog, rozmawiając.

- Członkowie 17 organizacji uczestniczą w pracach 7 zespołów powołanych 11 lutego i niedługo przedstawią wyniki swoich prac – powiedział minister dodając, że – liczę, że dziś jeszcze Premier podpisze wczoraj przyjęte rozporządzenie i rolnicy ze strefy z ograniczeniami w województwie podlaskim będą mogli uzyskać wkrótce rekompensaty poniesionych strat.

Minister rolnictwa poinformował także o swoim liście skierowanym do zakładów mleczarskich w sprawie opłat za przekroczenie limitów produkcji mleka.

W dalszej części konferencji przedstawione zostały informacje dotyczące działań związanych z aktualną sytuacją w zakresie wirusa ASF. Na ten temat wypowiadali się główny lekarz weterynarii Marek Pirsztuk oraz dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego Krzysztof Niemczuk.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!