M. Sawicki: Nie jestem orędownikiem TTIP

Nie jestem orędownikiem TTIP, ale spotkaliśmy się tu po to, aby porozmawiać o szansach i zagrożeniach jakie niesie ta umowa – powiedział minister Marek Sawicki podczas seminarium informacyjnego poświęconego negocjacjom nad Transatlantyckim Partnerstwem Handlowym i Inwestycyjnym (TTIP).

M. Sawicki: Nie jestem orędownikiem TTIP

Negocjacje nad TTIP

Minister Marek Sawicki podkreślił, że negocjacje nad TTIP muszą uwzględniać różnice w konkurencyjności produktów rolno-spożywczych, wynikających z różnego modelu rolnictwa w USA i UE. – Dlatego opowiadamy się za wyłączeniem z liberalizacji tych produktów wrażliwych, których produkcja w Unii Europejskiej zostałaby zagrożona nadmiernym importem z USA. Z cała mocą chce również podkreślić, że umowa TTIP, nie może w żaden sposób podważać zasad Wspólnej Polityki Rolnej – powiedział minister Marek Sawicki.

Ministerstwo rolnictwa stoi również na stanowisku, że Komisja Europejska podczas negocjacji powinna uwzględnić różnice w  obowiązujących w USA i UE standardach produkcji żywności i dobrostanu zwierząt.


Dla sektora rolnego, umowa będzie miała bardzo duże znaczenie choćby ze względu na rolę jaką USA i UE pełnią w światowym handlu. Stany Zjednoczone są pierwszym odbiorcą eksportu rolnego z UE-28. W 2013 r. Unia Europejska sprzedała do USA towary rolno-spożywcze o wartości 15,4 mld euro. Stany Zjednoczone są również czołowym dostawcą żywności na unijny rynek. Wartość sprzedaży z USA do UE to 9,8 mld euro.

Handel pomiędzy USA a Polską marginalny

Niestety na tym tle nie ma dużego znaczenia wymiana handlowa między USA i Polską. Eksport do Stanów Zjednoczonych w 2014r. wyniósł 285 mln euro (1,3% eksportu rolnego ogółem oraz 6,3% eksportu do krajów pozaunijnych). Przy imporcie na poziomie 256 mln euro Polska zanotowała niewielkie dodatnie saldo w obrotach rolnych z USA na poziomie 29 mln euro.

Umowa TTIP jest największym dwustronnym porozumieniem negocjowanym do tej pory przez Komisję Europejską. Wynika to z bardzo szerokiego zakresu rozmów, obejmującego wszystkie najważniejsze obszary współpracy. Pomimo, że odbyło się już 9 rund negocjacyjnych postęp rozmów nie pozwala na jednoznaczną ocenę skutków umowy.



Tagi:
źródło: