M. Sawicki: Nie mamy wpływu na ceny, ale możemy się lepiej zorganizować i efektywniej wykorzystywać dostępne środki

- Dyskutujmy o tym co możliwe. Nie traćmy czasu na sprawy niemożliwe – z tym apelem zwrócił się minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki do uczestników XVI posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych.

M. Sawicki: Nie mamy wpływu na ceny, ale możemy się lepiej zorganizować i efektywniej wykorzystywać dostępne środki

- Sytuacje w rolnictwie znacie bardzo dobrze – podkreślił szef resortu dziękując jednocześnie za współpracę i wsparcie – ale dyskutujmy i rozwiązujmy sprawy możliwe. Mówmy co możemy zmienić? Co poprawić? Co zależy od nas?

- Od pierwszych dni urzędowania prowadzę aktywny dialog z przedstawicielami samorządu rolniczego, związków i organizacji rolniczych – podkreślił minister dodając jednocześnie, że – nie będę jeździł na każdy protest, na każde spotkanie, ale zapraszam do resortu na rozmowy i szukanie rozwiązań.


Szef resortu rolnictwa przedstawił przebieg wczorajszego spotkania z przedstawicielami związków i organizacji rolniczych, którzy zadeklarowali wsparcie jego działań na forum COPA COGECA oraz odpowiadał na pytania uczestników posiedzenia.

Według ministra niezbędne jest uruchomienie dwóch instrumentów: dopłat do prywatnego przechowalnictwa i dopłat do eksportu, które powinny być skierowane do sektorów: mleczarskiego i mięsa wieprzowego.

- Komisja Europejska ma około 1 mld euro na siatkę bezpieczeństwa, ale nie podejmuje decyzji. Mamy do czynienia z rozbieżnością interesów rolników w ramach Unii Europejskiej – poinformował minister.

Zwrócił też uwagę na konieczność mocnego zaangażowania się izb rolniczych w proces informowania rolników i pomagania im w składaniu wniosków w nowym systemie wsparcia bezpośredniego, jak i w staraniu się o pieniądze z nowego PROW 2014–2020.

- Nie mamy wpływu na ceny, ale możemy się lepiej zorganizować, efektywniej wykorzystywać dostępne dla nas środki – mówił minister – to w tym tkwi klucz do rozwiązywania problemów w rolnictwie, a nie na strajkach i blokadach.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!