M. Sawicki: Rozmawiajmy - nie utrudniajmy

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki zaapelował do organizatorów rolniczych protestów aby nie utrudniali życia zwykłym obywatelom, którzy dojeżdżają do pracy, do szkół.

M. Sawicki: Rozmawiajmy - nie utrudniajmy

- W miniony piątek przekazaliśmy do organizacji i związków rolniczych informację o proponowanych rozwiązaniach wraz z zaproszeniem na konsultacje w najbliższą środę 11 lutego – poinformował szef resortu rolnictwa podczas briefingu.

Minister zwrócił uwagę, że cały czas jest otwarty na rozmowy i nigdy nie stawiał żadnych warunków wstępnych.


- Dialog prowadzony jest od tygodni i resort cały czas prowadzi prace legislacyjne, aby jak najszybciej mogły być uruchomione środki z nowej perspektywy finansowej – zwrócił uwagę minister Sawicki i dodał, że – przygotowane zostały już trzy projekty ustaw:

- o płatnościach bezpośrednich – przekazywany jest do podpisu przez Prezydenta RP,

- o wykorzystaniu środków na rozwój obszarów wiejskich – w Sejmie RP,

- o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności – w Sejmie RP.

Minister poinformował również, ze do 11 lutego br. zostanie wypłaconych w ramach płatności bezpośrednich ponad 10,5 mld złotych, czyli około 75% alokacji, co oznacza najszybsze tempo wypłat w UE.


Szef resortu rolnictwa zaapelował także do organizatorów protestów, aby nie odciągali rolników od zapoznawania się z nowym systemem płatności bezpośrednich.

- Są nowe zasady. Odpowiednie ustawienie produkcji rolnej pozwoli na osiągnięcie większych płatności. To na tym powinni się skupić związkowi liderzy, bowiem przyjmowanie wniosków na nowych zasadach rozpocznie się już 15 marca br. – podkreślił minister.

Minister Sawicki poinformował również, że banki udzieliły 153 tysiącom rolników kredytów preferencyjnych na sumę ponad 25 mld złotych. Tzw. trudne kredyty stanowią zaledwie 1,1%. Z możliwości karencji w spłacie kredytu na dwa lata skorzystało zaledwie 50 rolników.

Ponadto, minister zwrócił uwagę, że Komisja Europejska wyraziła zgodę na przesunięcie niewykorzystanych środków w ramach PROW 2007–2013 w wysokości 23 mln euro na działanie „Młody rolnik”, dzięki czemu około 1000 młodych rolników będzie mogło skorzystać z tej pomocy. Druga decyzja KE dotyczyła przesunięcia 17 mln euro na usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej.Tagi:
źródło: