Marek Sawicki spotkał się z Młodymi Rolnikami

W dniu 8 lipca minister Marek Sawicki spotkał się z przedstawicielami Związku Zawodowego Centrum Narodowe Młodych Rolników. Rozmawiano o płatnościach bezpośrednich na lata 2015-2020 oraz o Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.

Marek Sawicki spotkał się z Młodymi Rolnikami
- Jesteście atutem polskiego rolnictwa. Wasze zaangażowanie i zapał zadaje kłam tym, którzy mówią, że Polska wieś ginie, a w rolnictwie jest upadek – powiedział zwracając się do swoich gości minister Sawicki i dodał, że w Polsce jest ponad 14 proc. młodych rolników, czyli dwa razy więcej niż średnia w UE.

Uczestnikami spotkania byli przedstawiciele młodych rolników ze wszystkich województw. Bezpośrednio ministrowi Sawickiemu przedstawili oni swoje uwagi i spostrzeżenia dotyczące wykorzystania środków PROW 2007–2013, a także zgłosić uwagi i opinie na temat projektów dotyczących nowej perspektywy finansowej WPR.

Najwięcej wątpliwości dotyczyło płatności związanych z zazielenieniem i obowiązkiem utrzymania obszarów proekologicznych, w szczególności sposobu ich obliczania, a także kwalifikujących się gruntów. Młodzi rolnicy zainteresowani byli również definicją aktywnego rolnika, wsparciem modernizacji gospodarstw rolnych oraz premiami dla młodego rolnika. Możliwość wsparcia unijnymi środkami restrukturyzacji małych gospodarstw to kolejny temat, który wzbudził zainteresowanie młodych rolników.

- Przygotowaliśmy dla młodych różne formy zachęt. Jest to premia za rozpoczęcie działalności rolniczej, a w okresie 2014-2020 będą też przez pierwsze pięć lat dodatkowe płatności obszarowe w wysokości 62 euro do hektara - informował minister Sawicki.

Goście pozytywnie ocenili nowy PROW oraz przedstawiony do konsultacji projekt systemu płatności bezpośrednich 2015–2020. Za zalety uważają wprowadzenie płatności dla młodych rolników, jak również płatności dodatkowe, które w ich ocenie przyczynią się do rozwoju rolnictwa w Polsce.

- Nowy PROW 2014-2020 i proponowany system płatności bezpośrednich 2015–2020 to szansa rozwoju gospodarstw rolnych i stworzenie młodym ludziom możliwość pracy w rolnictwie – uważają przedstawicielami Centrum Narodowego Młodych Rolników.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!