Minister Kalemba na II Kongresie Eksporterów Przemysłu Rolno-Spożywczego

Dnia 5 marca 2014 r. Minister Stanisław Kalemba uczestniczył w II Kongresie Eksporterów Przemysłu Rolno-Spożywczego.

Minister Kalemba na II Kongresie Eksporterów Przemysłu Rolno-Spożywczego
Zwracając uwagę na dynamikę eksportu w tym sektorze polskiej gospodarki, szef resortu rolnictwa podkreślił, że to zasługa zarówno producentów jak i przetwórców.

– Polskie produkty cieszą się uznaniem konsumentów na zagranicznych rynkach. Jabłko stało się naszym hitem eksportowym i zyskało światową markę. Dodatnie saldo w handlu zagranicznym osiągnęło w roku 2013 wartość na poziomie ponad 5,7 mld euro – przypomniał minister.


W odniesieniu do bieżących spraw Stanisław Kalemba poinformował o szeregu spotkań i rozmów, które mają na celu rozwiązanie problemów dotyczących afrykańskiego pomoru świń.

– Podejmujemy wszelkie możliwe działania, aby rozwiązać tę trudną sytuację, jutro będę rozmawiał również na ten temat w Brukseli z komisarzem Dacianem Ciolosem – poinformował minister.

Ponadto Stanisław Kalemba podkreślił, że sektor rolno-spożywczy ma ogromny potencjał i stanowi coraz mocniejszy filar polskiej gospodarki. Nowy okres budżetowy w Unii Europejskiej daje kolejne możliwości. Polska jest krajem, który wynegocjował najwyższe środki, w tym także w ramach Program Rozwoju Obszarów wiejskich, co daje nowe szanse na inwestycje i modernizację.

Jak mówili organizatorzy II Kongres Eksporterów Przemysłu Rolno-Spożywczego potwierdza, że eksport rolno-spożywczy stanowi dźwignię rozwoju gospodarki w Polsce. W tym celu należy pogłębiać stosowane bezpośrednie i pośrednie instrumenty wsparcia eksportu rolno-spożywczego, kompatybilne z nową perspektywą finansową na lata 2014-2020.

Spotkanie było także okazją do wręczenia dyplomów i odznak honorowych „Zasłużony dla rolnictwa”.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!