Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Minister Sawicki podsumował pracę resortu rolnictwa w ostatnich 8 latach

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Po ośmiu latach chciałem dzisiaj serdecznie podziękować rolnikom, przedsiębiorcom,...

Po ośmiu latach chciałem dzisiaj serdecznie podziękować rolnikom, przedsiębiorcom, przetwórcom, ale także handlowcom za pracę na rzecz unowocześniania polskiego rolnictwa. Za to, że polskie, bardzo dobre, produkty żywnościowe, najsmaczniejsze, najzdrowsze są obecne nie tylko w całej Unii Europejskiej, ale także w 73 państwach świata – tymi słowami minister Marek Sawicki rozpoczął konferencję prasową poświęconą ocenie rolnictwa i obszarów wiejskich w latach 2007-2015.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


- Przez te ostatnie osiem lat miałem przyjemność zarządzać i służyć polskim rolnikom, polskiemu rolnictwu – podkreślił szef resortu.

Minister po krótce przedstawił najważniejsze dane dotyczące zmian w tym sektorze gospodarki, za który odpowiada. Zwrócił uwagę, że omawianym okresie nastąpił wzrost produkcji rolnej o około 30%, a od przystąpienia do Unii Europejskiej o około 40 procent. Podkreślił przy tym, że wzrost ten nastąpił w okresie kiedy w państwach, które z nami wstępowały do wspólnoty, nastąpił spadek produkcji rolnej.


- Polskie rolnictwo jest dzisiaj znaczące nie tylko w Unii Europejskiej, ale i w świecie – powiedział minister Sawicki przytaczając jednocześnie dane dotyczące miejsca Polski w Unii Europejskiej w produkcji poszczególnych produktów.

- We wspólnocie zajmujemy:

- I miejsce pod względem produkcji mięsa drobiowego, jabłek, czarnej porzeczki, pieczarek, pszenżyta i kapusty;

- II miejsce pod względem produkcji żyta, owsa i truskawek;

- III miejsce pod względem produkcji buraków cukrowych, pszenicy, rzepaku, ziemniaków, kalafiorów i cebuli.


- To wszystko było możliwe dzięki pracowitości i uporowi, ale także dzięki odwadze i innowacyjności polskich rolników oraz przetwórstwa – podkreślił minister.

Szef resortu zwrócił również uwagę  na wykorzystanie środków unijnych i krajowych, które wspierają rolnictwo i obszary wiejskie.

- Wykorzystanych zostało 100% środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – poinformował minister Sawicki dodając, że – z tych pieniędzy, a wypłacono 69 mld złotych, skorzystało ponad 1,1 mln beneficjentów.

W omawianym okresie wydatki na rolnictwo wzrosły o 51%, o blisko 20 mld złotych.

Podczas konferencji minister poinformował, że jeszcze dziś zostaną podpisane kolejne rozporządzenia, a jutro zostaną ogłoszone następne uruchamiane działania w ramach PROW 2014-2020.

Obecnie funkcjonuje już 8 działań, a kolejnych 6 będzie ogłoszonych jutro.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +1 pkt. razem głosów: 1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • XVI edycja Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne
 • XVI edycja Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne

  Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne jest działaniem prewencyjnym prowadzonym przez Kasę na rzecz zmniejszenia liczby wypadków i chorób zawodowych rolników.
 • XVI edycja Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne
 • XVI edycja Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne

  Od 2003 r. Konkurs organizowany jest przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Państwową Inspekcją Pracy. W 2018 roku jednym z organizatorów...
 • Bardzo dobre trzy kwartały
 • Bardzo dobre trzy kwartały

  Wstępne wyniki handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi za trzy kwartały bieżącego roku pokazują bardzo dobrą dynamikę wzrostu wartości eksportu oraz dodatniego salda wymiany.
 • Rynek jaj – nadal wysokie ceny
 • Rynek jaj – nadal wysokie ceny

  Aktualnie ceny jaj konsumpcyjnych i przemysłowych utrzymują się na wysokim poziomie, czemu sprzyja zarówno popyt krajowy, jak i silny popyt zagraniczny. W czwartym tygodniu listopada br. (20-26.11)...
 • MRiRW w sprawie wniosku o geodetach
 • MRiRW w sprawie wniosku o geodetach

  Zgodnie z art. 3 ust. 1 w związku z art. 5 ust. 4 ustawy o scalaniu i wymianie gruntów postępowanie wymienne przeprowadza i wykonuje starosta jako zadanie z zakresu administracji rządowej. Tym samym...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl