MRiRW o efektach dla rolnictwa i obszarów wiejskich po 10 latach w UE

W dniu 1 maja 2014 roku Polska obchodzi jubileusz 10 lat członkostwa w Unii Europejskiej. Rocznica stanowi okazję do podsumowań i oceny zmian, jakie w wyniku integracji z UE nastąpiły w sektorze rolno-żywnościowym i na obszarach wiejskich naszego kraju.

MRiRW o efektach dla rolnictwa i obszarów wiejskich po 10 latach w UE
Akcesja do UE oznaczaÅ‚a dla polskiego rolnictwa i ryboÅ‚ówstwa istotnÄ… zmianÄ™ ekonomicznych warunków produkcji. W jej wyniku wdrożono w Polsce unijne polityki, w tym wspólnÄ… politykÄ™ rolnÄ…, wspólnÄ… politykÄ™ ryboÅ‚ówstwa i politykÄ™ handlowÄ…. Stosowane do tej pory przez PolskÄ™ instrumenty wsparcia w rolnictwie zostaÅ‚y dostosowane do zasad funkcjonowania na jednolitym rynku oraz do reguÅ‚ dotyczÄ…cych pomocy paÅ„stwa.

Przed akcesjÄ… pojawiaÅ‚o siÄ™ wiele obaw, że polskie rolnictwo i sektor spożywczy nie bÄ™dÄ… w stanie sprostać konkurencji , a PolskÄ™ zaleje żywność z krajów UE-15. Gospodarze obawiali siÄ™, że bÄ™dÄ… zmuszeni ograniczyć produkcjÄ™, a ich dochody zmniejszÄ… siÄ™ znaczÄ…co. Niepokój budziÅ‚a perspektywa konkurowania z nowoczesnymi przedsiÄ™biorstwami krajów UE. Obawy te nie sprawdziÅ‚y siÄ™. WÅ‚Ä…czenie do jednolitego rynku europejskiego ujawniÅ‚o silnÄ… pozycjÄ™ konkurencyjnÄ… polskiego sektora rolno-spożywczego. NastÄ…piÅ‚o przyspieszenie procesów restrukturyzacyjnych i modernizacji. JednoczeÅ›nie stopniowo poprawiaÅ‚y siÄ™ warunki życia i prowadzenia dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej na obszarach wiejskich.

CzÅ‚onkostwo Polski w UE z jednej strony oznaczaÅ‚o dostÄ™p do znaczÄ…cych Å›rodków z budżetu UE, z drugiej zaÅ› wiÄ…zaÅ‚o siÄ™ ze speÅ‚nianiem licznych standardów, wymogów i norm naÅ‚ożonych na krajowe instytucje, rolników, czy przetwórców rolnych. Dostosowania do przepisów unijnych w sektorze rolnym nie obyÅ‚y siÄ™ bez kosztów i wyrzeczeÅ„ – z jednej strony rosÅ‚y przychody z dziaÅ‚alnoÅ›ci rolniczej, z drugiej wzrastaÅ‚y koszty produkcji.

CzÅ‚onkostwo umożliwiÅ‚o Polsce oraz pozostaÅ‚ym krajom UE-12 wspóÅ‚decydowanie o losach UE, w tym o zmianach jej polityk. OznaczaÅ‚o to nie tylko zaangażowanie krajowych instytucji w proces decyzyjny UE, ale również wiÄ™kszÄ… aktywność poszczególnych Å›rodowisk i grup spoÅ‚ecznych w stanowieniu prawa.

Bilans czÅ‚onkostwa Polski w UE dla sektora rolno-spożywczego jest zdecydowanie dodatni. Polska staÅ‚a siÄ™ ważnym producentem rolnym w UE. Od czasu akcesji, saldo handlu zagranicznego artykuÅ‚ami rolno-spożywczymi jest dodatnie, a udziaÅ‚ sektora rolno-spożywczego w handlu ogóÅ‚em systematycznie roÅ›nie. W latach 2003-2013 eksport rolno-spożywczy wzrósÅ‚ piÄ™ciokrotnie, a import niemal czterokrotnie. Zdaniem MRiRW poprawiÅ‚a siÄ™ sytuacja dochodowa rolników i spoÅ‚ecznoÅ›ci zależnych od rybactwa, a konsumenci majÄ… dostÄ™p do produktów żywnoÅ›ciowych o wysokiej jakoÅ›ci, w cenach które sÄ… jednymi z najniższych w UE. NastÄ…piÅ‚o unowoczeÅ›nienie rolnictwa i sektora przetwórczego oraz dostosowanie wielkoÅ›ci floty rybackiej do dostÄ™pnych zasobów.


Tagi:
źródło: