MRiRW o realizacji postulatów zgłoszonych przez organizacje rolnicze

- 11 lutego br. spotkaliśmy się w resorcie rolnictwa z przedstawicielami 19. organizacji i związków rolników – przypomniał minister Sawicki na dzisiejszej konferencji prasowej. - Na rozmowach pozostali przedstawiciele 17. z nich i wspólnie powołaliśmy 7 zespołów roboczych – podkreślił szef resortu rolnictwa.

MRiRW o realizacji postulatów zgłoszonych przez organizacje rolnicze

Minister odniósł się do głównych postulatów, jakie wówczas były wysuwane.

  1. Przyspieszenie wypłat dopłat bezpośrednich – do dziś ponad 80% z nich zostało zrealizowane i prawie 12,5 mld złotych znalazło się na kontach rolników.
  2. Sytuacja na rynku wieprzowiny – od lipca 2014 r., na każdym posiedzeniu unijnej rady ministrów ds.. rolnictwa i rybołówstwa poruszany jest ten temat i dziś Komisja Europejska przedstawiła propozycje uruchomienia dopłat do prywatnego przechowalnictwa.
  3. Płatność za przekroczenie kwot produkcji mleka – Komisja Europejska rozważa rozłożenie tych opłat na raty, na okres trzech lat. Minister będzie zabiegał o wydłużenie go na 5 lat.
  4. Odszkodowania za straty spowodowane przez dziki w czterech powiatach woj. podlaskiego, które objęte są strefą z ograniczeniami. Jeszcze przed manifestacjami Rada Ministrów przedłużyła rozporządzenie ponosząc pomoc de minimis o 6,1 mln złotych. Od 20 lutego br. poszkodowani rolnicy mogą zgłaszać wnioski.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że już za trzy tygodnie rozpocznie się nabór wniosków w nowym systemie płatności bezpośrednich.

- Średnia płatność wynosi 246 euro/ha, ale rolnik aktywny może uzyskać nawet 500 i więcej euro na hektar – przypomniał minister dodając – to nasze wspólne zadanie, aby rolnicy wiedzieli jak sięgnąć po te środki, to powinno być zadaniem działaczy organizacji i związków zawodowych rolników.


Ustawa wprowadzająca nowy system płatności bezpośrednich oczekuje teraz na podpis Prezydenta RP.Tagi:
źródło: