MRiRW spotkał się z przedstawicielami COPA-COGECA i CEJA

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki spotkał się w dniu wczorajszym, 20 dnia marca br., z przedstawicielami organizacji rolniczych, będących członkami COPA-COGECA i CEJA.

MRiRW spotkał się z przedstawicielami COPA-COGECA i CEJA

Rozmowy poświęcone były wypracowaniu wspólnych rozwiązań dla nowego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

Minister poinformował o przedłużeniu terminu konsultacji PROW 2014-2020.


Przedstawiciele organizacji rolniczych zwrócili uwagę, iż większa pula środków powinna być skierowana bezpośrednio do rolników oraz na zwiększenie konkurencyjności gospodarstw na rynku. Podkreślili także, że w ramach PROW 2014-2020 dofinansowaniem powinny być objęte ubezpieczenia od ryzyka rynkowego, a także większe wsparcie należy skierować na rozwój mniejszych gospodarstw.

Szef resortu rolnictwa przekazał informacje o nowych propozycjach wsparcia rolników ze środków PROW 2014-2020, w tym szczególnie podmiotów aplikujących o nie w ramach tworzonych grup. Mówił o wsparciu działalności pozarolniczej prowadzonej w gospodarstwach rolnych oraz pobudzeniu rynku energetyki odnawialnej, poprzez włączenie w proces jej wytwarzania podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Minister zaznaczył również, że w nowym PROW uruchomione zostaną narzędzia wsparcia finansowego dla rolników chcących wyjść z rolnictwa i przekazać swoje gospodarstwa na rzecz powiększenia innych.

Minister Sawicki zwrócił uwagę, że w ramach nowego okresu programowania należy skierować środki finansowe głównie na działania, które podniosą konkurencyjność rolnictwa i obszarów wiejskich.

Następne spotkanie ma być poświęcone tematyce płatności bezpośrednich.

 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!