MRiRW zapowiada intensywny dialog z organizacjami rolniczymi

W dniu 21 stycznia 2014 r. minister rolnictwa i rozwoju wsi odbył dwa spotkania: z organizacjami rolniczymi działającymi w COPA-COGECA i przedstawicielami Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.

MRiRW zapowiada intensywny dialog z organizacjami rolniczymi

Spotkanie z organizacjami rolniczymi działającymi w COPA-COGECA

Podczas spotkania z organizacjami rolniczymi działającymi w działacze zwracali uwagę na trudną sytuację na rynkach rolnych, której efektem są lokalne protesty.

- Dlatego zdecydowaliśmy, że zintensyfikujemy oraz zinstytucjonalizujemy współpracę między ministerstwem rolnictwa, a organizacjami rolniczymi. Do środy ma powstać harmonogram spotkań i cele jakie przed takim zespołem stawiamy. A już w najbliższy piątek odbędzie się spotkanie z przedstawicielami sektora, który najbardziej odczuł kryzys czyli hodowcami i przetwórcami wieprzowiny – zapowiedział Marek Sawicki.

Minister zwrócił uwagę, że na początku zeszłego roku dynamika eksportu rolno-spożywczego sięgała nawet 70%. – Wszystko skończyło się 1 sierpnia 2014 roku, gdy Rosja wprowadziła embargo. To musiało odbić się na koniunkturze w rolnictwie. Ale mimo to szacuję, że wartość eksportu za 2014 rok będzie prawdopodobnie o ok. 5% wyższa niż w 2013 roku. Najlepszym przykładem naszego sukcesu jest rekordowa produkcja drobiu, która przekroczyła 2 mln ton. W ten sposób staliśmy się pierwszym graczem na europejskim rynku - dodał Marek Sawicki.


Minister rolnictwa poinformował również związkowców, że resort intensywnie pracuje nad aktami prawnymi, które mają zagwarantować rolnikom terminową wypłatę płatności bezpośrednich w tym roku oraz jak najszybsze uruchomienie nowego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Organizacje rolnicze zobowiązały się do aktywnych konsultacji zarówno ustaw jak i kilkudziesięciu rozporządzeń tego procesu. Sprawnie prowadzona też jest realizacja płatności bezpośrednich za 2013 rok. Wypłacono już 45% należnych kwot, które dotarły do 70% beneficjentów. Do końca stycznia będzie to kwota 6,5 mld złotych.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: