Odstrzelono już ponad 1 tys. dzików. Do marca zabitych zostanie kolejne 6,5 tys.

Odstrzał sanitarny dzików jest realizowany na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 lutego 2016 r. w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego dzików (Dz. U. poz. 229). Celem tego odstrzału jest zmniejszenie gęstości populacji dzika do poziomu co najwyżej 0,5 osobnika/km2 na określonych obszarach.

Odstrzelono już ponad 1 tys. dzików. Do marca zabitych zostanie kolejne 6,5 tys.

Odstrzał dzików

Całkowita liczba dzików planowanych do odstrzału sanitarnego (do marca 2017 r.) wynosi 7468 dzików w województwach lubelskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim i warmińsko – mazurskim. Na dzień 9.05.2016 r. w ramach odstrzału sanitarnego pozyskano 1074 dzików.
 
Kierownictwo Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na podstawie informacji zebranych podczas wizyt w powiatowych inspektoratach weterynarii, dokonało oceny realizacji odstrzału. Stwierdzono, że w zakresie redukcji pogłowia dzików konieczne jest zacieśnienie współpracy z Ministrem Środowiska, w tym przede wszystkim w kwestii zmiany przepisów dotyczących  szacowania szkód łowieckich w uprawach i płodach rolnych. Nowe rozwiązania prawne w tym zakresie powinny uwzględniać oczekiwania rolników i regulować zagadnienia odszkodowań w sposób kompleksowy. Przede wszystkim szkody powinny być szacowane przez obiektywnych i niezależnych ekspertów, a nie jak dotychczas przez przedstawicieli zarządców lub dzierżawców obwodów łowieckich. Pozwoli to na obiektywną i rzetelną wycenę poniesionych przez rolnika strat.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!